No niestety, o wiele bardziej opłaca się zarejestrować dziś samochód w Czechach, niż w Polsce

Gorące tematy Moto Podatki Zagranica Dołącz do dyskusji (179)
No niestety, o wiele bardziej opłaca się zarejestrować dziś samochód w Czechach, niż w Polsce

Czy wiecie, że rejestracja samochodu w Czechach, pozwala zaoszczędzić masę pieniędzy?

Od wielu miesięcy zastanawiało mnie, skąd tylu czeskich biznesmenów w Polsce. Bardzo często na ulicach widywałem limuzyny i sportowe samochody na czeskich rejestracjach. Jak się okazuje, to nie byli Czesi, tylko Polacy, którzy wykorzystali fakt, że rejestracja samochodu w Czechach oszczędza masę pieniędzy

Dziwiłem się tym czeskim samochodom, ale po cichu. Kiedyś, w rozmowie z kolegami poruszyłem ten temat i zostałem poinformowany, że to wszystko nie są czescy biznesmeni, turyści, ani krezusi, tylko przedsiębiorczy rodacy, którzy postanowili zakupić sobie piękny samochód, oszczędzając od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Nieco nie dawałem temu wiary, gdyż wydawało mi się, że takie kombinacje raczej nie powinny przejść, szczególnie gdy ktoś kupuje auto za firmowe pieniądze. Jak się okazało niedawno, sensacje kolegów potwierdziła w artykule Gazeta Wyborcza. Proceder ten pozwala zaoszczędzić nawet ponad 100 000 zł na samochodzie. Nie wierzycie? Jest to jednak możliwe!

Ludzie kupują luksusowy samochód, rejestrują go w Czechach i oszczędzają na akcyzie, która w Polsce wynosi 18,5 proc. za samochód z silnikiem o pojemności powyżej 2 litrów. W innych krajach Unii Europejskiej wynosi ona… ZERO proc.!

Rejestracja samochodu w Czechach pozwala na wystąpienie o zwrot VATu, czyli do kieszeni wraca dodatkowe 23 proc.! Im droższy samochód, tym większe oszczędności. Odliczyć można także VAT za naprawy, paliwo, części zamienne, etc.

Wyborcza podaje, że trzeba „tylko” założyć w Czechach firmę. Jest to dość łatwe, gdyż urzędnicy nie robią żadnych problemów, wręcz pomagają w dopełnieniu wszelkich formalności. Można tego dokonać oczywiście przez internet. Nie musi to być nawet czynna firma, wystarczy założyć działalność i w pewnym sensie pozostawić ją nieaktywną. Kosztuje do od około 5 000 zł za firmę bez aktywnego VATu do około 16 000 zł z VATem UE. Można też wykupić część udziałów w takiej spółce, co jest jeszcze tańsze.

Taka operacja pozwala ubiegać się w Polsce o zwrot VATu za auto lub wystąpić do firm leasingowych, które chętnie obsłużą polskich przedsiębiorców. Rejestracja samochodu w Czechach zabiera około dwóch dni. Opłaty pochłoną około 570 zł. Potem pozostaje ubieganie się o zwrot VATu i można cieszyć się tańszym samochodem.

Powstało też sporo firm pośredniczących w zakładaniu przedsiębiorstw, wykupowaniu udziałów w już założonych, rejestracji czy leasingu aut, a także występowaniu o zwrot VAT. Pamiętajcie jednak, że skoro jest popyt na tego typu usługi, to i pojawia się też sporo naciągaczy.

Jeśli masz problemy związane z rejestracją firmy, wykupem udziałów, leasingiem samochodu, zwrotem VAT, a także wszelkich innych, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.