Ryczałtowa składka zdrowotna dla przychodów do 250 tys. zł rocznie – to nowa propozycja rządu dla przedsiębiorców

Finanse Firma Dołącz do dyskusji (109)
Ryczałtowa składka zdrowotna dla przychodów do 250 tys. zł rocznie – to nowa propozycja rządu dla przedsiębiorców

Jarosław Gowin niechętnie podchodzi do niektórych postulatów Polskiego Ładu, w tym – do podwyższenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców bez możliwości jej odliczenia od podatku. PiS ma mieć jednak nową, kompromisową propozycję. Jest nią podobno ryczałtowa składka zdrowotna dla przychodów do 250 tys. zł rocznie. 

Ryczałtowa składka zdrowotna dla przychodów do 250 tys. zł rocznie

Jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna”, PiS ma mieć nową propozycję dotyczącą kształtu składki zdrowotnej po reformach Polskiego Ładu. Do tej pory rządzący obstawiali przy tym, by wprowadzić liniową składkę zdrowotną naliczaną od dochodu, której nie będzie można jednocześnie odliczyć od podatku.

Wicepremier Gowin utrzymywał jednak od dłuższego czasu, że dla niego liniowa składka zdrowotna będzie rozwiązaniem nieakceptowalnym – zwłaszcza dla przedsiębiorców, którzy jako formę opodatkowania wybrali ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Najprawdopodobniej to właśnie z tego względu PiS ma mieć nową propozycję. Jest nią ryczałtowa składka zdrowotna dla przychodów do 250 tys. zł rocznie. Przedsiębiorcy na ryczałcie, którzy w ciągu roku mieliby przychody niższe niż 250 tys. zł, mieliby płacić składkę w wysokości 9 proc. od przeciętnego wynagrodzenia. Obecnie składka wynosiłaby zatem ok 500 zł miesięcznie.

Co jednak, jeśli przedsiębiorca osiągałby przychody powyżej 250 tys. zł? Jak podaje „DGP”, na stole są dwie propozycje. Pierwsza zakłada, że po przekroczeniu limitu składka byłaby naliczana proporcjonalnie do przychodu i liczona od nadwyżki powyżej 250 tys. zł. Drugim rozważanym rozwiązaniem ma być wprowadzenie wielokrotności składki ryczałtowej dla osób, których przychód byłby wyższy niż 250 tys. zł.

Takie pomysły rządu miałyby być zresztą nie tylko próbą przekonania wicepremiera Gowina do zagłosowania za zmianami podatkowymi w ramach Polskiego Ładu, ale również – próbą „przekierowania” przedsiębiorców. Czyli – poprzez zmiany podatkowe – zmuszenia ich do przejścia na ryczałt lub do zakładania spółek i przejścia na CIT. To właśnie dlatego projektowane rozwiązania mają być stosunkowo korzystne dla ryczałtowców. Czy rząd zamierza zmieniać coś w swych założeniach dotyczących składki zdrowotnych, jeśli chodzi o pozostałych przedsiębiorców – tego nie wiadomo.

Całkiem niedawno pojawiła się jednak inna propozycja

Warto jednak przypomnieć, że jeszcze całkiem niedawno rządzący mieli dyskutować nad innym projektem. Mowa o składce zdrowotnej w wysokości 25 proc. stawki podatkowej dla ryczałtowców. Przy czym – rząd planował też obniżenie stawki ryczałtu dla czterech grup zawodowych. Można się zatem domyślać, że do samego końca rządzący będą rozważali różne warianty. Nie wiadomo natomiast, na jaki ostatecznie się zdecydują.