Skan twojego dowodu może właśnie krążyć po sieci jako reklama – wszystko przez bezprawne praktyki wielu hoteli

Prywatność i bezpieczeństwo Dołącz do dyskusji (35)
Skan twojego dowodu może właśnie krążyć po sieci jako reklama – wszystko przez bezprawne praktyki wielu hoteli

Bardzo możliwe, że przez bezprawną praktykę wielu hoteli, twój dowód przypadkiem pokaże się w jednej z reklam w serwisie Booking.com. Taka sytuacja ma jednak związek z pewnym dużo szerszym problemem. Skan dowodu osobistego a hotel.

Skan dowodu osobistego a hotel

W reklamach hoteli na Booking.com zaczęły pojawiać się niestandardowe zdjęcia.

skan dowodu osobistego a hotel 1
fot. Kamil Maćkowski / facebook (Niebezpiecznik)

Jak sugeruje Niebezpiecznik, właściciele hoteli i pensjonatów, bardzo często zapisują skany dowodów osobistych klientów w tym samym miejscu (folderze), co inne fotografie.

Takie działanie, przy pochopnym wrzuceniu zdjęć do serwisu Booking.com, może spowodować, że pośród faktycznych zdjęć obiektu pojawią się niepożądane treści.

Czy to oznacza, że cała sprawa jest jedynie marginalnym problemem i zwykłą pomyłką? Bynajmniej!

Czy hotel może zeskanować dowód osobisty?

Jest to powszechna praktyka, ale całkowicie bezprawna. Dowód osobisty jest przede wszystkim nośnikiem wrażliwych danych, które nie mogą być wykorzystywane dowolnie. Art. 5  ust. 1 lit. b) RODO stanowi, że dane osobowe powinny być

zbierane w konkretnych, wyraźnych i prawnie uzasadnionych celach i nieprzetwarzane dalej w sposób niezgodny z tymi celami […]

Nawet Ministerstwo Cyfryzacji szczególnie podkreśla, że:

Dowód osobisty służy do identyfikacji naszej tożsamości, dlatego w przypadku korzystania z wypożyczalni, pensjonatów czy hoteli ich obsługa może nas poprosić, ale jedynie o spisanie niezbędnych danych

Hotel powinien dane z dowodu osobistego jedynie spisać. Obsługa obiektu nie powinna w żadnym wypadku skanować, a tym bardziej przechowywać zeskanowanych dokumentów. Oczywiście na przepisy, które wynikają z RODO, powoływać się można jedynie w krajach, które podlegają pod owo rozporządzenie.

Bardzo przykry jest fakt, że wiele obiektów w żadnym wypadku nie zdaje sobie z tego sprawy. Warto również wiedzieć, że przechowywanie wrażliwych danych klientów, w formie skanu dowodu osobistego, może w teorii oznaczać dla hotelu realne ryzyko nałożenia kary finansowej, właśnie z tytułu nieprzestrzegania przepisów o ochronie danych osobowych.

Jak wiadomo, karanie różnych podmiotów z tytułu RODO nie jest mrzonką, a faktycznie zaczyna mieć miejsce.