Przedsiębiorcy, którzy chcą odliczyć składkę zdrowotną za grudzień, muszą zrobić coś więcej, niż uiścić ją do końca roku

Firma Dołącz do dyskusji (81)
Przedsiębiorcy, którzy chcą odliczyć składkę zdrowotną za grudzień, muszą zrobić coś więcej, niż uiścić ją do końca roku

Składka zdrowotna za grudzień zapłacona do końca roku pozwoli przedsiębiorcom odliczyć ją po raz ostatni i zaoszczędzić w ten sposób kilkaset złotych. Co jednak istotne, nie mozna zapłacić wyłącznie składki zdrowotnej – konieczna jest zapłata kompletu składek, co potwierdza sam ZUS.

Składka zdrowotna za grudzień zapłacona do końca roku nie wystarczy

Na łamach Bezprawnika informowaliśmy już wielokrotnie, że przedsiębiorcy powinni zapłacić w ostatnim miesiącu roku dwie składki zdrowotne –  za listopad i za grudzień – jeśli chcą skorzystać z możliwości odliczenia składki za grudzień. Jak się jednak okazuje, sama składka zdrowotna za grudzień zapłacona do końca roku nie wystarczy, by skorzystać z odliczenia.

ZUS opublikował na swojej stronie odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania. Jedno z nich dotyczy właśnie kwestii wcześniejszej zapłaty składki za grudzień. W odpowiedzi na nie ZUS potwierdza, że – po pierwsze – przepisy nie zabraniają płacenia składek z wyprzedzeniem, a terminy określone w ustawie są terminami maksymalnymi. To oznacza, że przedsiębiorca faktycznie może zapłacić składkę za grudzień wcześniej. Problem polega jednak na tym, że – jak podaje Zakład –

Muszą zostać jednak uregulowane wszystkie należne składki, do który opłacania jest zobowiązany płatnik składek, tj. na wszystkie ubezpieczenia i fundusze a nie tylko na samo ubezpieczenie zdrowotne, jedną wpłatą na nadany płatnikowi indywidualny numer rachunku składkowego NRS.

ZUS dodaje przy tym, że jeśli chodzi o dokumenty rozliczeniowe, to płatnik składek może je złożyć już po opłaceniu składek – jednak nie później niż w ustawowym terminie. W przypadku dokumentów za grudzień będzie to 5, 10 lub 15 stycznia 2022 r.

Przedsiębiorca nie może mieć też żadnych zaległości

Nalezy jednocześnie pamiętać, że zapłata kompletu składek ZUS też nie gwarantuje automatycznie możliwości odliczenia składki zdrowotnej za grudzień. Jak przypomina Zakład, będzie to możliwe jedynie w sytuacji, gdy nie występowały nieopłacone należności za wcześniejsze okresy składkowe. Jeśli jednak zaległości byly, a przedsiębiorca zapłaci podwójne składki ZUS w grudniu, w pierwszej kolejności Zakład rozliczy wpłatę właśnie na poczet wcześniejszych zaległości. Z kolei różnica w składkach za grudzień będzie musiała zostać dopłacona.

Składka do 10 stycznia czy do 20 stycznia?

Warto przy okazji poruszyć również inną kwestię. Czy osoby opłacające składki tylko za siebie, które składki za grudzień chcą zapłacić jednak w styczniu, powinny to zrobić do 10. czy do 20. dnia miesiąca? Jak twierdzi ZUS – w takiej sytuacji obowiązuje rozliczenie na dotychczasowych zasadach. Nowy termin opłacania składek ZUS będzie obowiązywać począwszy od składek należnych za styczeń 2022 r.