Osoby, które nie mogą oderwać się od swoich smartfonów, stanowią poważne zagrożenie na drogach. Ich zachowanie – ciągłe przeglądanie mediów społecznościowych i czytanie bądź pisanie wiadomości – to typowe objawy fonoholizmu. Nawet przez przejścia dla pieszych przechodzą wpatrzeni w komórki. Kiedy ktokolwiek próbuje zwrócić im uwagę, reagują agresją. Polscy programiści mają plan na to, jak zwiększyć bezpieczeństwo na „zebrach”.
Pomysł na walkę ze smartfonowymi zombie
Fonoholik ciągle odczuwa potrzebę sięgnięcia po telefon, aby sprawdzić nowe powiadomienia. Jeżeli tego nie zrobi, czuje się niespokojny i rozdrażniony. Niektórzy są tak uzależnieni, że nie zważają na swoje bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo innych. Na szczęście grupa młodych programistów (uczniów Zespołu Szkół Elektronicznych w Lublinie) znalazła sposób na walkę z tym problemem. Podjęli się opracowania aplikacji SafeCrosswalk, której zadaniem jest wysłanie dźwiękowego ostrzeżenia w momencie, gdy użytkownik telefonu zbliża się do przejścia dla pieszych. Dodatkowo na ekranie pojawi się komunikat „Uwaga, przed tobą jest przejście”. W skład zespołu weszli Karina Muszyńska, Krzysztof Pochwatka i Szymon Matys, wspierani przez swoich nauczycieli informatyki. Zakwalifikowali się do finału konkursu zorganizowanego w ramach programu Samsung Solve for Tomorrow i zadeklarowali, że aplikację przekażą na rzecz organizatora, aby mógł wprowadzić ją na rynek.
Problematyka nałogowego korzystania ze smartfonów nie dotyczy tylko pieszych, ale również kierowców. Często wystarczy chwilowy korek, a już sięgamy po telefon, aby sprawdzić co nowego wydarzyło się na Facebooku czy Instagramie.
Fonoholizm to narastający problem społeczny
Telefony komórkowe, choć z jednej strony zapewniają dostęp do niemal wszystkich zakątków świata, z drugiej stały się symbolem poważnych problemów społecznych. Nie ulega wątpliwości, że fonoholizm rozrasta się w zastraszającym tempie, jednak nie wiadomo dokładnie, jak wielu Polaków jest nim dotkniętych.
Ten temat nieco rozjaśniają badania przeprowadzone przez Fundację Dbam o Mój Z@sięg. Jak się okazuje, i czego w zasadzie można było się spodziewać, problem fonoholizmu jest szczególnie wyraźny wśród młodzieży. 20,8 proc. osób w wieku 12–18 lat otwarcie określa siebie jako uzależnionych od smartfonów. Co więcej, 70 proc. badanych zna osobiście co najmniej jedną osobę uzależnioną od telefonu komórkowego.
Częste korzystanie ze smartfonów, zwłaszcza w trakcie przechodzenia przez przejścia dla pieszych czy podczas prowadzenia pojazdu, może kreować bardzo niebezpieczne sytuacje. Jak pokazują dane statystyczne polskiej policji, w latach 2011–2020 na przejściach dla pieszych średnio co roku ginęło blisko 252 osób. Niezależnie od tego, czy jesteśmy pieszymi, czy kierowcami, powinniśmy więć być świadomi zagrożeń i zawsze zachować ostrożność.