Stawki najmu wreszcie zaczęły się stabilizować. Ale najemcy mają nowy powód do zmartwień

Finanse Nieruchomości Dołącz do dyskusji
Stawki najmu wreszcie zaczęły się stabilizować. Ale najemcy mają nowy powód do zmartwień

W 2023 r. wzrosły nie tylko ceny nieruchomości, ale też stawki najmu. Teraz jednak coraz więcej wskazuje na to, że sytuacja wreszcie zaczęła się stabilizować. W niektórych dużych miastach stawki spadły nawet o kilka procent. Pytanie brzmi jednak, czy trend ten będzie się utrzymywać w kolejnych miesiącach – zwłaszcza że w drugiej połowie roku ma ruszyć nowy program dopłat do kredytów hipotecznych. 

Stawki najmu wreszcie zaczęły spadać. Przynajmniej w niektórych miastach

Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że w IV kwartale 2023 r. stawki najmu były zbliżone do tych z analogicznego okresu 2022 r.; roczna zmiana przeciętnych stawek najmu wyniosła 2,9 proc. (co w dużej mierze jest zasługą… Rzeszowa, gdzie przeciętny koszt najmu był w grudniu 2023 r. wyższy o nawet 18 proc. niż rok wcześniej). Wygląda zatem na to, że sytuacja na rynku najmu powoli się stabilizuje. W niektórych miastach odnotowano nawet kilkuprocentowy spadek stawek najmu.

Gdzie zatem odnotowano największe wzrosty, a gdzie największe spadki stawek najmu? Jeśli chodzi o małe mieszkania (do 35 mkw.) największe spadki w porównaniu z grudniem 2022 r. odnotowano w Łodzi i Wrocławiu – odpowiednio o 5,8 proc. oraz 4,6 proc. Z kolei największe wzrosty odnotowano w… Sosnowcu (10 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2022 r.) oraz Katowicach (7,8 proc.). Warto jednak zauważyć, że nawet po dużych wzrostach koszt najmu metra kwadratowego małego mieszkania w Sosnowcu wciąż jest znacznie niższy niż we wspomnianej Łodzi i Wrocławiu, gdzie odnotowano spadki. W Sosnowcu koszt ten wynosi bowiem 46 zł, podczas gdy w Łodzi – 56 zł, a we Wrocławiu – 79 zł. Katowice z kolei tylko nieznacznie prześcignęły Łódź (57 zł).

Jeśli chodzi z kolei o średnie mieszkania (o powierzchni od 35 do 60 mkw.), to największe wzrosty odnotowano w… Rzeszowie – o 8,5 proc. w stosunku do grudnia 2022 r. Kolejne miejsca na podium wzrostów zajęły Radom (5,6 proc.) oraz Sosnowiec (4,9 proc.). Łatwo zatem zauważyć, że najem podrożał najmocniej w miastach, w których stawki znacząco odstawały wcześniej od innych, dużych i średnich miast. Największe spadki stawek najmu w przypadku średnich mieszkań odnotowano ponownie w Łodzi (o 7,6 proc. r/r), Częstochowie (-6,8 proc. r/r) i Toruniu (-4,6 proc. r/r).

W przypadku dużych mieszkań największe wzrosty w grudniu 2023 r. w porównaniu do grudnia 2022 r. odnotowano w Bydgoszczy (4,9 proc. r/r) oraz Toruniu (4 proc. r/r). Największe spadki – ponownie we Wrocławiu (-7,5 proc. r/r) i Łodzi (-7,1 proc. r/r).

Na razie ofert mieszkań do wynajęcia jest więcej, ale może się to zmienić

Z danych Nieruchomosci-online.pl na początku stycznia 2024 r. wynikało, że dostępnych jest znacznie więcej mieszkań do wynajęcia niż przed rokiem – liczba ogłoszeń wzrosła nawet o 46 proc. Pytanie brzmi jednak, czy stosunkowo niezła podaż utrzyma się w kolejnych miesiącach, skoro rząd zamierza wprowadzić program Mieszkanie na start. Część osób posiadających mieszkanie na wynajem może bowiem zdecydować się na jego sprzedaż. Niższa podaż może z kolei uruchomić ponowny wzrost stawek najmu na wszystkich rynkach w Polsce.