Ruszyła rejestracja zakładów pracy do organizowania szczepień. Chętnych nie brakuje

Zdrowie Dołącz do dyskusji (1)
Ruszyła rejestracja zakładów pracy do organizowania szczepień. Chętnych nie brakuje

Od 4.05 na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego pracodawcy mogą zgłaszać chęć szczepienia przeciw COVID-19 w swoim zakładzie pracy. Już pierwszego dnia rejestracji zgłoszenia nadesłały 484 przedsiębiorstwa, które w sumie zebrały ponad 530 tys. chętnych do przyjęcia wakcyny.

Każde przedsiębiorstwo, które chce zorganizować punkt szczepień w miejscu pracy, musi zgłosić co najmniej 300 chętnych do przyjęcia środka. Oprócz pracowników zakład pracy może zgłosić członków samorządów zawodowych i stowarzyszeń branżowych, osoby współpracujące na podstawie umowy cywilnoprawnej lub prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, studentów (w przypadku uczelni i szkół wyższych) i członów rodzin wymienionych osób.

Kiedy uda się zebrać wymaganą liczbę osób, pracodawca będzie odpowiedzialny za zorganizowanie szczepień we współpracy z Podmiotem Wykonującym Działalność Leczniczą, wpisanym do oddziałowego NFZ jako punkt szczepień. W formularzu zgłoszeniowym oprócz podania liczby chętnych będzie trzeba wpisać również imię i nazwisko koordynatora szczepień przy PWDL. Zgłoszenie przedsiębiorstwa powinno nastąpić dopiero po uzgodnieniu z PWDL miejsca szczepień i warunków przygotowania do ich wykonywania. Firmy, które zgłosiły dużo więcej niż 300 pracowników, mogą przeprowadzać szczepienia w kilku lokalizacjach, tworzonych we współpracy z innymi PWDL. W podaniu należy jednak podać dane przewodniego podmiotu leczniczego.

Szczepienia w zakładzie pracy

O pozytywnym rozpatrzeniu zgłoszeń będzie decydowała kolejność poprawnie wypełnionych formularzy. Od 4 maja jeden pracodawca może przesłać maksymalnie jedno zgłoszenie.

Rządowy pełnomocnik ds. szczepień Michał Dworczyk zaznaczył, że w związku z ograniczeniami w dostawach szczepionek przeciw COVID-19 w najbliższym czasie, trudno obecnie określić, kiedy wystartują szczepienia w zakładach pracy. Dodał jednak, że rządowe plany przewidują rozpoczęcie pierwszych szczepień w przedsiębiorstwach jeszcze w maju.

Terminy rozpoczęcia szczepień dla poszczególnych zakładach będzie wskazywała Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych.

Pracodawca może uznać nieobecność w pracy z powodu poddania się szczepieniu przeciw COVID-19 za usprawiedliwioną. Od woli pracodawcy zależy również, czy zachowa prawo do wynagrodzenia pracownika, gdy ten opuścił dzień pracy w związku ze szczepieniem, czy zwolni go bez prawa do wypłaty za ten konkretny dzień.

Pracownicy, którzy zgłosili chęć udziału w szczepieniach organizowanych przez swoje zakłady pracy, mogą również rejestrować się indywidualnie. Wówczas, jeżeli termin szczepienia organizowanego w ramach harmonogramu Narodowego Programu Szczepień wypada wcześniej niż ten w zakładzie pracy, pracownik powinien zaszczepić się wcześniej w punkcie szczepień, rezygnując ze szczepienia w zakładzie. Jeżeli zaś termin indywidualny wypada później niż data przyjęcia szczepionki w pracy, zostanie on automatycznie anulowany w momencie wystawienia elektronicznej kary szczepień, dzięki przyjęciu szczepionki w firmie swojego pracodawcy.