Ubezpieczenie nie zawsze obejmuje szkody wyrządzone w samochodzie przez gryzonie, kuny czy łasice

Finanse Moto Dołącz do dyskusji
Ubezpieczenie nie zawsze obejmuje szkody wyrządzone w samochodzie przez gryzonie, kuny czy łasice

Jak wiemy, szkody w samochodzie mogą być wyrządzone nie tylko z naszej winy. Czasami mają miejsce wydarzenia, na które nie mamy wpływu. Jednym z nich jest szkoda wyrządzona przez dzikie zwierzęta. Myszy, szczury, a szczególnie kuny i łasice potrafią wyrządzić wiele szkód szczególnie pod maską naszego samochodu. Kłopot polega na tym, że nie zawsze przysługuje nam z tego tytułu wypłata ubezpieczenia.

Kuny i gryzonie kochają przebywać w okolicach silnika naszego samochodu

Przebywanie tych zwierząt w tym miejscu kończy się zazwyczaj poważną awarią. Dla tego typu dzikich zwierząt silnik samochodu to miejsce idealne. Uwielbiają być pod maską samochodu m.in. z powodu ciepła, wydzielanego przez jednostkę napędową. Szczególnie kuny mogą urządzać sobie w tym miejscu magazyny jedzenia czy place zabaw.

Często o awarii samochodu przekonujemy się dopiero rano, kiedy chcemy odpalić silnik, udając się do pracy. Szkody wyrządzone przez tego typu zwierzęta mogą być poważne, włącznie ze zniszczeniem przewodów gumowych, instalacji elektrycznych, hydraulicznych czy elementów chłodzenia silnika. Pomimo że może wydawać się to nieprawdopodobne, kuna może także doprowadzić do pożaru samochodu, który następuje na skutek zwarcia instalacji elektrycznej.

Ubezpieczenie nie zawsze obejmie szkody, które wyrządzane są przez kuny i gryzonie

Ochrona autocasco w przypadku szkód wyrządzonych przez dzikie zwierzęta nie zawsze zapewni nam wypłatę pieniędzy. Wszystko zależy od tego, jaki zakres ochrony obejmuje konkretna polisa ubezpieczeniowa. Często może zdarzyć się jednak sytuacja, że okrojone wersje ubezpieczeń nie będą chronić nas przed skutkami uszkodzeń samochodu, spowodowanymi np. przez kuny.

Także pełne ubezpieczenie AC nie zawsze chroni nas przed skutkami tego typu uszkodzeń samochodu. Pomimo tego, że w większości wypadków mamy ochronę przed takimi zdarzeniami, nie zawsze tak jest. Aby sprawdzić, czy na pewno nasze towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci nam odszkodowanie, musimy zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia( OWU).

Wyjściem z tego typu sytuacji może być wykupienie ubezpieczenia AC all risks

Tego typu polisa to rozwiązanie dla kierowców, którzy nie mają ochoty zastanawiać się, czy w OWU zostały wymienione szkody wyrządzone przez dzikie zwierzęta. Ubezpieczenie AC tego typu jest oferowane w coraz większej liczbie towarzystw ubezpieczeniowych, wliczając w to największe firmy. Musimy jednak pamiętać, że nawet w przypadku tego typu polisy istnieją wyłączenia ochrony. Dotyczą one zazwyczaj wartości szkody. Często wiec nie otrzymamy odszkodowania za jeden przegryziony przez kunę kabel czy przewód.