Panorama dała się nabrać oszustom z Facebooka i pochowała Tinę Turner za życia

Technologie Dołącz do dyskusji (42)
Panorama dała się nabrać oszustom z Facebooka i pochowała Tinę Turner za życia

Po tym jak okazało się, że Kuba Wojewódzki wbrew doniesieniom facebookowego spamu żyje i ma się dobrze, mieliśmy nadzieję, że wyłudzacze SMS-ów z Facebooka nieco się uspokoją. 

Tina Turner nie żyje? Oczywiście żyje i ma się całkiem nieźle

Nie kierowała nami czysto ludzka naiwność. Wręcz przeciwnie. Swoje podejrzenia opieraliśmy na tym, że w międzyczasie Policja poinformowała o tym, jak udało jej się złapać szajkę odpowiedzialną za wyłudzanie SMS-ów premium za pośrednictwem różnych facebookowych akcji (ponoć zarobili na tym nawet 1,3 miliona złotych). Niestety, możemy mieć już niemal pewność co do tego, że przed polskimi policjantami jeszcze sporo pracy.

Wyłudzacze żyją i mają się dobrze. Dowód? Od kilku dni na Facebooku znów atakuje z lewej i prawej strony informacja o śmierci Tiny Turner. Znana na całym świecie piosenkarka wydała się najwyraźniej dobrym celem dla internetowych cwaniaczków, ponieważ nie była na tyle „oczywistym fake news”, by ją od razu zignorować, a zarazem rozpoznawalność gwiazdy wciąż jest spora. Szczególnie wśród starszych osób, które są mniej doświadczone i chętniej klikają w taki reklamy.

Nie popisała się natomiast Panorama TVP 2

A przynajmniej osoba odpowiedzialna za komunikację w mediach społecznościowych, ponieważ informacja o śmierci Tiny Turner ostatecznie chyba nie ukazała się w programie. Tak wnioskuję – ponieważ uważnie przesłuchałam kilka ostatnich odcinków programu. Była to swoją drogą dziwna przygoda, ale to już może refleksja na inną okazję.

tina

Nie chciałabym w tym miejscu jakoś przesadnie obwiniać całej redakcji Panoramy, ponieważ prowadzenie fanpage’a często powierza się stażystom lub zewnętrznej agencji. Zresztą moim zdaniem program i tak ma już dostatecznie dużo problemów z wiarygodnością emitowanych przez siebie informacji.

Nie zmienia to jednak faktu, że jestem dość mocno zawiedziona tym, że fanpage cenionego przez wiele osób programu informacyjnego tak pochopnie pochodzi do powielania informacji. Czy to ta słynna „pogoń za newsem”? Wystarczyło wpisać w Google, jak się okazuje – jedyną stroną, która informowała o śmierci Tiny Turner była właśnie strona wyłudzaczy. Tyle dobrego, że Panorama nie zdecydowała się podać źródła swoich rewelacji, więc i nie rozsyłała tej próby wyłudzenia.

Panoramie TVP 2 wyznaczam pokutę

Redakcji Panoramy, tej telewizyjnej, wyznaczam jednak pokutę. Zróbcie proszę materiał o facebookowych oszustwach – tutaj macie opisany cały mechanizm krok po kroku – prowadzących do naciągania ludzi na Premium SMS. Sami daliście się nabrać, więc problem jest chyba dość poważny. Nie tylko obrócicie swoją drobną wpadkę w żart wychodząc z sytuacji z twarzą, ale przede wszystkim bardzo pomoże szczególnie starszym wiekiem internautom.