ZUS zapewnia, że „trzynastka” jest niezagrożona i dotrze do odbiorców na czas – razem z rentą lub emeryturą

Finanse Praca dołącz do dyskusji (188) 24.03.2020
ZUS zapewnia, że „trzynastka” jest niezagrożona i dotrze do odbiorców na czas – razem z rentą lub emeryturą

Edyta Wara-Wąsowska

Emeryci i renciści, którzy są uprawnieni do otrzymania „trzynastek”, nie powinni się martwić. Jak zapewniają ZUS i Poczta Polska, świadczenie trafi do odbiorców w terminie – nawet do osób objętych kwarantanną. Tym samym uprawnieni otrzymają trzynastą emeryturę razem z kwietniowym świadczeniem z ZUS.

„Trzynastka” w terminie. Emeryci i renciści nie muszą się martwić

Osoby na emeryturze lub rencie mogły do tej pory martwić się, czy „trzynastka” będzie wypłacona w terminie. W końcu obecnie zmianie ulega wiele terminów, a sam ZUS wprowadził wiele zmian, m.in. odwołał zaplanowane badania lekarzy orzeczników czy wyjazdy do ośrodków rehabilitacyjnych.

Jak zapewnia jednak prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska, świadczeniobiorcy nie powinni się obawiać. Zakład potwierdza, że „trzynastka” trafi do emerytów i rencistów w terminie. Dodatkowo emeryci i renciści nie muszą składać żadnych dodatkowych wniosków – świadczenie zostanie przyznane automatycznie. Z szacunków Zakładu wynika, że trafi ono do ok. 9 mln osób.

Komu przysługuje tzw. trzynasta emerytura i ile wynosi w 2020 r.?

„Trzynastkę” otrzymają osoby uprawnione do pobierania renty, emerytury, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego oraz do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Należy pamiętać, że uprawnienie musi obowiązywać przynajmniej do dnia 31 marca 2020 r.

Na jak wysokie świadczenie mogą liczyć emeryci i renciści? „Trzynastka” wyniesie 1200 zł brutto – dla wszystkich, bez żadnego kryterium dochodowego. W większości przypadków, z racji potrąceń na podatek dochodowy i składkę zdrowotną, „trzynastka” wyniesie 981 zł netto.

Co z osobami na kwarantannie?

Czy jeśli ktoś w terminie wypłaty świadczenia będzie przebywać na kwarantannie, to mimo to (jeśli nie zastrzegł wcześniej przelewania świadczenia z ZUS na konto bankowe) otrzyma świadczenie w terminie? ZUS uspokaja także i w tym przypadku. Poczta Polska ma wprowadzić specjalne procedury – świadczenia mają być wkładane do tzw. bezpiecznych kopert. Będą one dostarczane pod wskazany adres, a pracownicy poczty zachowają przy tym odpowiednie zasady bezpieczeństwa. Prawdopodobnie pracownicy będą po prostu postępować zgodnie z nowymi zasadami odbioru paczek i listów, które niedawno wprowadziła PP.

Co ciekawe – „trzynastki” nie podlegają zajęciom komorniczym. Tym samym nawet jeśli pieniądze trafią prosto na konto bankowe, to świadczenie pozostanie w całości do dyspozycji uprawnionej osoby.

Trzynasta emerytura będzie wypłacona w standardowym terminie płatności renty czy emerytury – razem z podstawowym świadczeniem.