Ubezpieczenie przed wyjazdem na zagraniczne wakacje – EKUZ może nie wystarczyć

Zagranica Zdrowie Dołącz do dyskusji
Ubezpieczenie przed wyjazdem na zagraniczne wakacje – EKUZ może nie wystarczyć

Wakacje kojarzą nam się z beztroską i wypoczynkiem. Ostatnie o czym chcemy w tym czasie myśleć to możliwe nieszczęśliwe wypadki i choroby. Ubezpieczenie przed wyjazdem na zagraniczne wakacje jest jednak bardzo istotną kwestią. Nie zawsze trzeba przy tym wykupywać polisę komercyjną, ponieważ wiele świadczeń gwarantuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli tzw. EKUZ.

Czym jest EKUZ i jak uzyskać ten dokument?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument unijny. Potwierdza on prawo danej osoby do bezpłatnego leczenia w innych państwach UE lub EFTA. Dokument może otrzymać każda osoba, która jest uprawniona do świadczeń zdrowotnych w Polsce.

EKUZ jest wystawiany dla każdej osoby indywidualnie. Wniosek o wydanie karty można złożyć na kilka sposobów. Między innymi osobiście w dowolnym oddziale lub delegaturze NFZ albo za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta. Uzyskanie dokumentu nie wymaga żadnych opłat.

W przypadku kontynuacji nauki przez osoby, które ukończyły 18 lat i są zgłoszone do ubezpieczenia jako członek rodziny, do wydania karty konieczne będzie okazanie legitymacji. Jeśli chcemy złożyć wniosek w imieniu innej osoby, musimy posiadać upoważnienie.

Do jakich świadczeń uprawnia EKUZ?

Zakres leczenia na podstawie EKUZ jest ograniczony. Jak czytamy na stronie nfz.gov.pl, z kartą mamy prawo do leczenia:

  • niezbędnego i nieplanowanego,
  • w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa,
  • na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele danego kraju.

Świadczenia dostępne w ramach karty nie obejmują najczęściej kosztów akcji ratunkowych, a także kosztów powrotu do kraju w związku z nagłym zachorowaniem.

Gdzie działa EKUZ?

Karta EKUZ działa w innych poza Polską państwach UE oraz EFTA, a także w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Karta jest ważna też na poniżej wskazanych terytoriach zamorskich:

  • francuskich: Gwadelupa, Martynika, Reunion, St Pierre-et-Miquelon i Gujana Francuska,
  • portugalskich: na Azorach i Maderze,
  • hiszpańskich: Majorce i Wyspach Kanaryjskich.

EKUZ nie obowiązuje za to na Wyspach Normandzkich i wyspie Man, a także w Monaco, San Marino i Watykanie.

Ubezpieczenie przed wyjazdem na zagraniczne wakacje

Jeśli na wakacje wybieramy się do któregoś z państw europejskich, ważne jest wyrobienie przed wyjazdem karty EKUZ. Ze względu na ograniczenia, jakie wiążą się z leczeniem dostępnym w ramach karty, o dodatkowym ubezpieczeniu komercyjnym warto pomyśleć w sytuacji, gdy uprawiamy sporty ekstremalne, takie jak na przykład nurkowanie, czy windsurfing.

Poza tym, ubezpieczenie komercyjne będzie nam potrzebne w przypadku, gdy wybieramy się do państwa, w którym nie działa Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. W takim wypadku warto spytać o dodatkowe ubezpieczenie agenta biura podróży w ramach którego wybieramy się na wakacje lub zdecydować się na jedną z wielu ofert polis turystycznych oferowanych przez firmy ubezpieczeniowe.