Wiele w Polsce się zmienia, ale nie nasza miłość do Allegro i Nike

Codzienne Zakupy Dołącz do dyskusji
Wiele w Polsce się zmienia, ale nie nasza miłość do Allegro i Nike

Które marki Polacy lubią najbardziej? Wbrew pozorom, raczej nie kochamy Biedronki czy Orlenu. Od lat najbardziej uwielbiamy za to Allegro, Nike oraz Rossmanna.

Jakie są ulubione marki Polaków? Odpowiedzieli na to eksperci z OC&C Strategy Consultants na podstawie najnowszych danych. To już kolejna (w Polsce 11.) edycja światowego rankingu marek.

Jak wynika z zestawienia, w 2023 r. ulubioną marką Polaków było Allegro – podobnie zresztą jak w 2022 r. W latach 2017-2021 pierwszą lokatą wymieniały się natomiast firmy Nike i Rossmann.

Teraz Rossmann spadł na czwarte miejsce, Nike jest na drugiej lokacie. Trochę zaskakująco z kolei trzecie miejsce zajął Adidas, który do tej pory nie pojawił się ani razu w pierwszej dziesiątce (kto wie, może to efekt decyzji PKOl?).

Ulubione marki Polaków. Na liście nie brak zaskoczeń

Na pytanie, jaka jest najpopularniejsza marka konsumencka w kraju, wielu odpowie: Biedronka albo Orlen. Żadnej z tych firm nie ma jednak tym razem w pierwszej dziesiątce. Jest za to Lidl – na siódmej lokacie.

W pierwszej dziesiątce mamy też Empik, Ikeę, Hebe, 4F oraz Zalando.

– W ostatnich latach obserwujemy, że zestawienie najlepiej ocenianych przez konsumentów marek jest relatywnie stabilne. W obliczu wielu wydarzeń mających miejsce na świecie, które tworzą klimat niepewności, klienci nie szukają rewolucyjnych zmian, ale skupiają się na podstawach – komentuje Bartek Krawczyk, Partner w OC&C Strategy Consultants.

Coś w tym jest – widać wyraźnie, że ulubione marki Polaków to te, z którymi mają do czynienia od lat. Można powiedzieć, że trochę szkoda, że wśród najbardziej cenionych firm nie ma młodych, innowacyjnych brandów.

Oto ulubione marki Polaków

Za taki ewentualnie można uznać eobuwie.pl (choć przecież nie jest to już taki młody brand). W zeszłym roku znalazł się na 9. pozycji, teraz nie ma go już w pierwszej dziesiątce. Co ciekawe, na liście nie ma nawet InPostu, a to w końcu najbardziej imponująca historia polskiego sukcesu ostatnich lat.

Wysoka pozycja Allegro natomiast pokazuje, że Polacy pokochali ecommerce – i mają już olbrzymie zaufanie do zakupów w sieci. Choć przecież jeszcze kilka lat temu było całkiem sporo sceptyków, co do takiej formy robienia zakupów. Swoją drogą, ciekawe, kiedy w tym rankingu zacznie się pojawiać Pepco i spółka…

W badaniu Retail Proposition Index 2023 wzięło udział ponad 42 tys. konsumentów z 9 krajów na świecie, z czego ok. 2,5 tys. w Polsce. To ich wysokie oceny pozwoliły Allegro drugi rok z rzędu zająć pozycję lidera wśród najlepiej.