Nabór wniosków o bezzwrotną dotację zostanie unieważniony? W jednym z województw złożono zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa

Finanse Firma dołącz do dyskusji (138) 20.08.2020
Nabór wniosków o bezzwrotną dotację zostanie unieważniony? W jednym z województw złożono zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa

Edyta Wara-Wąsowska

Część przedsiębiorców z województwa lubelskiego chce unieważnienia naboru wniosków o dotację na kapitał obrotowy i rozpisania nowego konkursu. Powodów jest wiele, ale wszystkie sprowadzają się do tego, że zdaniem części Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości, która prowadziła konkurs, odpowiada za pewne zaniedbania. Do Prokuratury Okręgowej w Lublinie trafiło nawet zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez LAWP.

Unieważniony nabór wniosków o bezzwrotną dotację? Tego chce część przedsiębiorców

Pierwszy nabór wniosków o bezzwrotne dotacje w województwie lubelskim odbył się jeszcze 16 lipca. Ostatecznie jednak unieważniono nabór – głównie ze względu na problemy z systemem (tysiące przedsiębiorców informowało, że nie może się zalogować). Przyczyną tych problemów prawdopodobnie były boty, które później zostały wykryte przez informatyków, a które tworzyły sztuczny ruch i uniemożliwiały zalogowanie się do systemu. Ostatecznie został unieważniony nabór wniosków o bezzwrotną dotację, a urząd marszałkowski wyznaczył kolejny termin – 30 lipca.

Jak informuje Kurier Kubelski, w tym przypadku jednak – zdaniem części przedsiębiorców – LAWP nie zadbała należycie o przeprowadzenie drugiego naboru. Miał otworzyć się na chwilę przed oficjalnym czasem jego otwarcia, podanym wcześniej do wiadomości. Skąd taki pomysł? Niektórzy przedsiębiorcy twierdzą, że mają potwierdzenie złożenia wniosku o godz. 9.59, podczas gdy nabór miał rozpocząć się o godz. 10.00. W związku z tym adwokat Karol Peret złożył w Prokuraturze Okręgowej w Lublinie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez organizatorów naboru, czyli właśnie LAWP. Urzędnicy zarzekają się jednak, że różnice w czasie wynikają z rozbieżności w pracy serwerów. Według nich nie miał to jednak żadnego wpływu na to, komu ostatecznie przyznano dotację.

Część przedsiębiorców nie chce jednak o tym słuchać i domaga się, by unieważniono nabór. Mało tego – chcą również, by urzędnicy rozpisali konkurs na nowych zasadach, a przyznanie dotacji nie zależało od tego, kto pierwszy złożył wniosek.

Na razie urząd marszałkowski twierdzi, że nie ma żadnych podstaw do anulowania naboru z 30 lipca.

Drugi nabór pomocy dla firm?

Może się jednak okazać, że ostatecznie w województwie lubelskim nabór nie zostanie unieważniony, ale wystartuje nowy. 20 sierpnia ma odbyć się posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Przedstawiciele pracowników i pracodawców mają rozmawiać o kolejnym naborze wniosków o dofinansowanie dla firm.

Na ten moment jednak szczęśliwcy, którym udało się zakwalifikować do otrzymania bezzwrotnej dotacji czekają na podpisanie umowy, na mocy której zostaną przekazane im środki. Prawdopodobnie stanie się to na przełomie sierpnia i września.