UOKiK sprawdził proszki do prania. „Inny proszek” poradził sobie lepiej niż produkty od znanych marek

Codzienne Zakupy Dołącz do dyskusji (102)
UOKiK sprawdził proszki do prania. „Inny proszek” poradził sobie lepiej niż produkty od znanych marek

UOKiK już nie pierwszy raz testuje produkty codziennego użytku. Tym razem przyjrzał się 10 proszkom do prania białych ubrań, które przez kilka miesięcy poddano w sumie prawie 200 testom. Zbadano między innymi skuteczność usuwania plam, wytrzymałość tkaniny, ale także to, który proszek oferuje najlepszą jakość w stosunku do ceny.

UOKiK przetestował proszki do prania nie tylko pod kątem skuteczności usuwania plam

W ramach testowania produktów codziennego użytku UOKiK sprawdzał już między innymi, który płyn do mycia naczyń jest najlepszy. Tym razem postanowił natomiast zbadać, który produkt najlepiej wybrać do prania ubrań. To zresztą nie pierwszy raz gdy UOKiK przetestował proszki do prania. Jako że jest to najczęściej kupowany detergent, już wcześniej porównywano dostępne na rynku produkty. Wtedy sprawdzano jednak, który proszek do prania jest najlepszy, gdy chodzi o ubrania kolorowe. Teraz UOKiK postanowił przyjrzeć się proszkom, które według zapewnień procentów miały pozwolić ubraniom na zachowanie śnieżnobiałej bieli.

W związku z tym przeprowadzono testy. Trwały one w okresie od grudnia 2020 roku do lutego 2021 roku i  w sumie wykonano ich prawie 200. W laboratorium UOKiK w Łodzi sprawdzono między innymi, jak proszki radzą sobie z usuwaniem poszczególnych plam – chociażby z krwi, czerwonego wina, curry czy sosu do spaghetti. UOKiK przetestował też proszki do prania pod kątem innych kwestii – m.in. ich wpływu na kurczliwość tkaniny czy zgodności masy netto proszku z deklaracją na opakowaniu.

Wśród liderów testu zabrakło najbardziej znanych marek

W ramach prowadzonych testów specjaliści z laboratorium UOKiK obliczyli koszt proszku na jedno pranie, sprawdzili skuteczność w usuwaniu plam, a także stosunek tej skuteczności do ceny. To właśnie w przypadku takich marek jak Ariel, Bryza, E czy Rex koszt jednego prania jest najwyższy. Cena nie idzie przy tym w parze ze skutecznością. W przypadku wszystkich wspomnianych marek oceniono ją na 2 z 5 możliwych gwiazdek. Nieco lepiej poradził sobie Visir oraz Persil, które otrzymały 3 z 5 gwiazdek. Ze względu na wysoką cenę stosunek skuteczności do ceny w odniesieniu do wszystkich wymienionych marek oceniono jednak jako 1/5.

W testach najlepiej wypadły natomiast „inne proszki”. Najskuteczniejszy w usuwaniu plam okazał się Domol, czyli proszek, który można kupić w drogeriach Rossmann. Drugie miejsce zajęły natomiast proszek Formil (marka własna Lidl) i Tandil (marka własna Aldi). Jednocześnie to właśnie te trzy wspomniane proszki zgodnie z badaniami UOKiK oferują najlepszą skuteczność w stosunku do ceny. W przypadku proszku z Lidla koszt prania wynosi 38 groszy (przy skuteczności ocenionej na 4 gwiazdki), z kolei w przypadku proszku od Alid – 45 groszy. Drugie miejsce w tej kategorii zajął proszek Domol. W jego przypadku cena za jedno pranie wynosi 80 groszy. To więcej niż produkty od Lidla i Aldi, za to wciąż o kilkadziesiąt groszy mniej niż w przypadku proszków od znanych marek. Jednocześnie ze względu na skuteczność usuwania plam ocenioną na 5 gwiazdek proszek z drogerii Rossmann to drugi najlepszy produkt pod względem stosunku skuteczności do ceny.