Urlop okolicznościowy 2020. W jakich sytuacjach przysługuje pracownikowi, jak szybko musi powiadomić pracodawcę i czy należy mu się wynagrodzenie?

Praca Dołącz do dyskusji (85)
Urlop okolicznościowy 2020. W jakich sytuacjach przysługuje pracownikowi, jak szybko musi powiadomić pracodawcę i czy należy mu się wynagrodzenie?

Poza urlopem wypoczynkowym pracownik ma także możliwość otrzymania dodatkowego płatnego dnia wolnego od pracy. Będzie to możliwe w przypadku najważniejszych wydarzeń w jego życiu związanych z narodzinami, ślubem czy śmiercią bliskich osób.

Zasady udzielania urlopu okolicznościowego

Ilość przysługujących pracownikowi dni i rodzaje wydarzeń, które uprawniają do otrzymania urlopu okolicznościowego zostały uregulowane w  § 15 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.

Aby wykorzystać urlop okolicznościowy w 2020 roku pracownik musi z wyprzedzeniem poinformować pracodawcę o chęci skorzystania z niego. W przypadku wydarzenia nagłego czy śmierci osoby bliskiej ma natomiast obowiązek powiadomić przełożonego jak najszybciej, najpóźniej w drugim dniu nieobecności.

Urlop okolicznościowy dotyczy tylko kilku rodzajów wydarzeń

Pracownik może wziąć urlop okolicznościowy w 2020 roku tylko w przypadku wymienionych w rozporządzeniu wydarzeń w wymiarze odpowiednio 1 lub 2 dni wolnych.

2 dni urlopu okolicznościowego będą przysługiwać mu w związku z:

  • Narodzinami jego dziecka;
  • Jego ślubem
  • Zgonem i pogrzebem małżonka, dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy
  • Sprawowaniem opieki nad dzieckiem, które nie przekroczyło 14. roku życia.

W wymiarze 1 dnia urlop okolicznościowy w 2020 roku będzie przysługiwał natomiast pracownikowi w związku ze:

  • Ślubem dziecka;
  • Śmiercią i pogrzebem siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na jego utrzymaniu lub pod jego bezpośrednią opieką.

Urlop okolicznościowy w 2020 roku tylko na podstawie odpowiedniej dokumentacji

Pracownik ma obowiązek przedstawić dokumentację potwierdzającą jego uprawnienie do przyznania urlopu okolicznościowego. Przykładowo, w przypadku śmierci bliskiej osoby będzie to odpis aktu zgonu. Jeśli przedstawienie dokumentu w momencie składania wniosku nie jest możliwe, pracownik musi uzupełnić formalności w momencie otrzymania wymaganych dokumentów.

Wynagrodzenie jak przy urlopie wypoczynkowym

Wynagrodzenie za urlop okolicznościowy będzie liczone na takiej samej zasadzie, jak ma to miejsce przy obliczaniu wynagrodzenia przysługującego podczas urlopu wypoczynkowego.  Może zdarzyć się, że wydarzenie uprawniające do urlopu okolicznościowego będzie mieć miejsce w trakcie przebywania na urlopie wypoczynkowym. Wówczas pracownik nie otrzyma z tego tytułu dodatkowego wynagrodzenia, nie będzie też mógł wnioskować o przedłużenie urlopu wypoczynkowego. Urlop okolicznościowy w 2020 roku, który nie został wykorzystany nie będzie też przechodził na kolejny rok.

Urlop okolicznościowy można wykorzystać nie tylko w dniu samej uroczystości

Ustawodawca nie określił terminu, w którym należy wykorzystać urlop okolicznościowy w 2020 roku. Są to jednak dodatkowe dni wolne udzielane z tytułu wystąpienia danego zdarzenia, powinny być więc wykorzystane w okresie ściśle związanym z tymi wydarzeniami.  Urlop okolicznościowy z tytułu ślubu pracownik może więc wykorzystać na sam ślub oraz na załatwianie spraw związanych z uroczystością.  Jeśli jednak z jakiegoś powodu uroczystość się nie odbędzie, tym samym nie będzie też podstawy do otrzymania urlopu okolicznościowego. Tym samym pracownik będzie musiał wziąć na ten czas urlop wypoczynkowy.