Rezerwistę, który prowadzi firmę, wojsko może doprowadzić nawet do bankructwa. MON zabiera się za naprawę bubla prawnego

Gorące tematy Praca Dołącz do dyskusji (4)
Rezerwistę, który prowadzi firmę, wojsko może doprowadzić nawet do bankructwa. MON zabiera się za naprawę bubla prawnego

Ministerstwo Obrony Narodowej zabiera się za naprawę ustawy, „dzięki” której rezerwiści prowadzący firmy mieli do tej pory spore kłopoty.

W marcu pisaliśmy już o tym, że wiele osób dostało wezwania do stawienia się w jednostkach wojskowych na ćwiczenia. Problemem zwykle było to, że rezerwiści zazwyczaj pracowali na etatach, mieli rodziny, prowadzili własne interesy. Spora część z nich spłacała kredyty. Dzięki odpowiednim zapisom w prawie część z nich mogła uzyskać rekompensaty, zawieszenie spłat rat bez żadnych konsekwencji, ale rezerwiści prowadzący firmy mieli spore kłopoty.

Własna firma a wojsko

Niegdyś wyliczanie rekompensat dla osób pracujących na etatach nie nastręczało zbyt wielu problemów. Ich rekompensaty wyliczano, przyjmując zeznanie podatkowe z poprzedniego roku i dzielono przychody przez ilość dni w roku, a wynik mnożono przez liczbę dni spędzone na ćwiczeniach w jednostce. Obecnie wylicza się rekompensatę na podstawie zarobków z poprzedniego miesiąca i dzieli przez 21. Proste.

Problem pojawił się w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą. Osoby te mogą w jednym miesiącu zarobić sporo, a w innym dużo mniej. Co więcej, rozliczenia z Urzędem Skarbowym w postaci deklaracji składają raz w roku. Chodzi o to, że jeden przedsiębiorca w miesiącu poprzedzającym odbycie ćwiczeń rezerwy może mieć niezły zarobek, ale może zaliczyć stratę. Czy w tym drugim przypadku powinien dopłacać?

Armia nieprzychylna dla rezerwistów-przedsiębiorców

Rezerwiści prowadzący firmy, jak donosi serwis money.pl, mogą skorzystać z dwóch rozwiązań. Jedno to zapis o niemożności ustalenia dochodu i skorzystanie z rekompensaty obliczonej na podstawie płacy minimalnej. Drugi to wnioskowanie do US o przeprowadzenie kontroli mającej na celu ustalenie dochodów. Każdy może okazać się niekorzystny. MON pracuje nad nowelizacją rozwiązującą ten problem. Miejmy nadzieję, że niebawem dylemat spod znaku własna firma a wojsko przejdzie do lamusa.

W każdej sprawie, dotyczącej problemów prawnych z wszelkiego typu wyliczania rekompensat, odszkodowaniami i wszelkich innych, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com