Wspólnicy jednoosobowych spółek z.o.o. nie będą płacić składki zdrowotnej? Kolejne absurdy Polskiego Ładu

Firma Dołącz do dyskusji (464)
Wspólnicy jednoosobowych spółek z.o.o. nie będą płacić składki zdrowotnej? Kolejne absurdy Polskiego Ładu

Wszystko wskazuje na to, że rządzący mogą ostatecznie zachęcić niektórych przedsiębiorców do przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę z.o.o. Wspólnicy takich spółek – a przynajmniej tak by wynikało z projektowanych przepisów – w ogóle nie będą musieli płacić składki zdrowotnej.

Wspólnicy jednoosobowych spółek z.o.o. nie będą płacić składki zdrowotnej? Eksperci wskazują, że projektowane przepisy to bubel prawny

Polski Ład ma przynieść zmiany w składce zdrowotnej. Liniowa składka 9 proc. od dochodu, której nie można odliczyć od podatku – taka jest obecnie propozycja rządzących.

Problem polega jednak na tym, że – jak zwracają uwagę eksperci na łamach prawo.pl – być może niektórzy przedsiębiorcy będą wyłączeni z płacenia składki zdrowotnej. Mowa o wspólnikach jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Wszystko przez nową konstrukcję składki zdrowotnej płaconej od dochodu. Tymczasem w przypadku wspólników ustalenie takiego dochodu jest właściwie niemożliwe. Od przychodu uzyskiwanego przez spółkę podatek płaci sama spółka – i jest to podatek dochodowy od osób prawnych. Sam wspólnik nie jest osobą prowadzącą działalność gospodarczą – a tym samym to nie on osiąga przychód, który z kolei umożliwia obliczenie dochodu. Podobny błąd rządzący popełnili zresztą początkowo, pomijając zupełnie przedsiębiorców na ryczałcie. W ich przypadku wykazanie dochodu również jest niemożliwe (osiągają jedynie przychód ze względu na fakt, że nie mogą odliczać żadnych kosztów).

Oczywiście – można założyć, że intencje projektodawcy były inne, ale nie zmienia to faktu, że jeśli przepisy weszłyby w życie w obecnym kształcie, to wspólnicy spółek z.o.o. nie będą płacić składki zdrowotnej. Tym samym konieczne jest ich poprawienie – chyba, że to świadome posunięcie ze strony rządzących. Na to jednak nic nie wskazuje.

Polski Ład to seria pomyłek i niepewność dla firm – tymczasem do końca roku już tylko niewiele ponad cztery miesiące

Kolejne problemy nagłaśniane przez specjalistów i przez media sprawiają, że Polski Ład budzi coraz większą nieufność wśród Polaków. Największy problem mają jednak przedsiębiorcy – którzy nie wiedzą, jakie kroki powinni podjąć przed 2022 r. To dodatkowe utrudnienie także ze względu na fakt, że już jesienią możliwy jest powrót obostrzeń – co dla części firm może oznaczać znowu niższe przychody. Wprowadzanie radykalnych zmian podatkowych w tym momencie to jeden z najgorszych pomysłów. Rządzący – poprzez swoje niezdecydowanie, zmiany decyzji i oczywiste sprzeczności w projektowanych przepisach sprawiają jednak, że sytuacja przedsiębiorców jest jeszcze gorsza – ze względu na rosnącą niepewność co do ostatecznego kierunku zmian.