Wiemy, ile Polacy wydają na wykończenie mieszkania. Nie wszyscy są skłonni zaszaleć

Nieruchomości Dołącz do dyskusji
Wiemy, ile Polacy wydają na wykończenie mieszkania. Nie wszyscy są skłonni zaszaleć

Wykończenie mieszkania jest czasochłonne i kosztowne. Otodom Analytics na zlecenie Skanska Residential Development Poland sprawdził, jak dużo jesteśmy w stanie wydać na wykończenie każdego metra kwadratowego nieruchomości.

Badanie przeprowadzono na ponad tysięcznej grupie osób będących na etapie finalizowania zakupu nieruchomości.

Jakie są koszty wykończenia mieszkania?

Na koszt kompleksowego wykończenia wnętrza składa się wiele czynników. Najważniejsze z nich to koszty materiałów oraz robocizny. Cena tych usług zwykle różni się w zależności od lokalizacji, metrażu mieszkania oraz renomy firmy remontowej. Przykładowe ceny to: 35–50 zł za tynki za mkw., od 25 do 35 zł za mkw. za ułożenie paneli podłogowych, 14–19 zł za mkw. za malowanie oraz od 90 do 160 zł za ułożenie płytek i kilkaset zł za wstawienie drzwi. To jednak nie wszystko. Do tego trzeba dodać inne elementy. Np. koszty usług architektonicznych, mebli i sprzętu RTV/AGD czy trudny dostęp do mieszkania (np. brak windy). To wszystko może podnieść cenę.

Aby koszty zupełnie nas nie zaskoczyły, remont powinniśmy poprzedzić sporządzeniem kosztorysu. W tym dokumencie należy umieścić wykaz prac remontowych oraz szacunkowy koszt materiałów, mebli i sprzętu, najlepiej z podziałem na pokoje.

Ile średnio wydajemy na wykończenie mieszkania?

Z badania przeprowadzonego przez Otodom Analytics wynika, że na wykończenie i umeblowanie nowego mieszkania 23 proc. badanych wydałoby do 1 tys. zł na mkw., 19 proc. przeznaczyłoby na to od 1 do 2 tys. zł na mkw., 6 proc. 2–3 tys. zł na mkw., a 5 proc. planuje wydać powyżej 3 tys. zł na mkw. Blisko połowa uczestników badania przyznała, że nie wie jeszcze, jak dużo będzie potrzebowała na wykończenie i umeblowanie nowego lokum. 18 proc. chce wykonać remont na własną rękę, lecz ze wsparciem podwykonawców.

Ile Polacy w ostatnich latach wydali na remont? Na to pytanie odpowiedzi poszukiwał Ramirent. Badanie, w ramach którego pytano Polaków o remonty, które przeprowadzili w ciągu ostatnich 3 lat (albo o ostatni remont), przeprowadzono metodą CAWI wśród 1009 respondentów z całej Polski; od 7 października 2022 roku do 2 stycznia 2023 roku. Okazało się, że 34 proc. osób wydało od 15 000 do 19 999 zł na remont, niecałe 26 proc. ponad 25 000 zł, a 27 proc. od 10 000 do 14 999 zł. Tylko 9,4 proc. inwestuje od 5000 do 9999 zł, natomiast 3,5 proc. nie więcej niż 4999 zł.

Jak zaoszczędzić na wykończeniu mieszkania?

W celu ograniczenia kosztów można część prac wykonać samodzielnie lub skorzystać z promocji przy zakupie materiałów. Warto również rozeznać się w ofertach różnych sklepów, korzystać z możliwości oddania niewykorzystanych produktów lub wypożyczyć niektóre sprzęty budowlane, zamiast je kupować.

Pomimo chęci zaoszczędzenia nie powinniśmy jednak rezygnować z jakości materiałów oraz profesjonalnych usług remontowych w sytuacji,  gdy nie mamy wystarczających umiejętności. Paradoksalnie duże oszczędności we wszystkich aspektach remontu mogą nas sporo kosztować.