REKLAMA
  1. Home -
  2. Podatki -
  3. Dostałeś już wiadomość, że "mikrorachunek podatkowy jest zadłużony"? To lepiej uważaj
Dostałeś już wiadomość, że "mikrorachunek podatkowy jest zadłużony"? To lepiej uważaj

Oszuści mają to do siebie, że niestety śledzą na bieżąco zmiany i w technologiach, i w prawie. Tę wprowadzoną 1 stycznia 2020 też zauważyli błyskawicznie i postanowili wykorzystać ją do naciągnięcia kolejnych osób. Wyłudzenia na mikrorachunek podatkowy mogą w ciągu najbliższych miesięcy stać się częstym zjawiskiem. 

Maciej Bąk04.02.2020 9:04
Podatki

Wyłudzenia na mikrorachunek podatkowy – jak rozpoznać?

W przypadku, o którym piszemy tutaj, oszust nawet specjalnie się nie wysilał. SMS, jaki dotarł do naszego czytelnika, jest wręcz banalnie prosty. „Mikrorachunek podatkowy jest zadłużony w kwocie 3,92 PLN. Prosimy o splate do dnia 03.02.2020 lub sprawa trafi do komornika”, głosi SMS, kończący się linkiem. Po wejściu w niego ukazuje się nam zwykła strona PayU, znana z wielu sklepów internetowych, gdzie możemy sobie wybrać bank i dokonać płatności na wskazaną kwotę. Nie muszę chyba dodawać: nigdy, absolutnie nigdy, tego nie róbmy.

Oszuści, stosując wyłudzenia na mikrorachunek podatkowy, używają kilku mechanizmów. Po pierwsze – efekt nowości, czyli nie wiemy jeszcze do końca o co chodzi z mikrorachunkiem podatkowym i jesteśmy skłonni uwierzyć, że coś jest na rzeczy. Po drugie – wiarygodna domena. Podatnik.net, to brzmi profesjonalnie, prawda? Ale profesjonalne nie jest. Pamiętajcie, wszystko co państwowe, ma adres z końcówką gov.pl. W wypadku spraw podatkowych – podatki.gov.pl. Ale nawet jeśli, to skarbówka nigdy nie poprosi was o przelew poprzez SMS-a. I po trzecie wreszcie – stary numer ze straszeniem komornikiem i szybko upływającym terminem. Zawsze skuteczne, o ile trafi się na kogoś łatwowiernego.

REKLAMA

Jak uniknąć wyłudzenia na mikrorachunek podatkowy?

Sprawa jest bardzo prosta i pisałem o niej wyżej: nie tak działa skarbówka. Po prostu. Może co prawda wysłać informację o zadłużeniu, może ponaglić podatnika, ale nie ma opcji by oferowała po kliknięciu w link opcji błyskawicznego przelewu. Poza tym pamiętajmy, że każdy przelew do skarbówki (w tym wypadku – na twój indywidualny numer mikrorachunku podatkowego) przechodzi przez inną procedurę niż zwykły przelew. Tymczasem w opcji proponowanej przez oszusta dokonujemy transakcji na zwykłe, prywatne konto innej osoby. W dodatku nie ma pewności czy jedyną naszą stratą będą wspomniane już 3 złote i 92 grosze. Bo oszust może też wykraść nasze dane – nie tylko te osobowe, ale też numer konta czy informacje z logowania do bankowości elektronicznej. A to już może być bardzo nieciekawe.

Najwyższy czas, by na wyłudzenia na mikrorachunek podatkowy zareagowało Ministerstwo Finansów. Polacy zresztą i tak mają mnóstwo wątpliwości wokół tego tematu, na przykład wielu z nich nie wie czy trzeba samemu utworzyć mikrorachunek podatkowy. Warto więc edukować, bo oszukany obywatel, i to jeszcze pod pozorem działania fiskusa, to coraz bardziej niezadowolony obywatel.

REKLAMA
Dołącz do dyskusji
Najnowsze
Warte Uwagi