Już od lipca część przedsiębiorców będzie płacić wyższe składki ZUS

Firma Dołącz do dyskusji
Już od lipca część przedsiębiorców będzie płacić wyższe składki ZUS

Przedsiębiorcy są przyzwyczajeni do podwyżki składek ZUS na początku roku. Czasem zdarza się jednak, że składki rosną również i w trakcie roku – tak będzie i teraz. Od lipca część przedsiębiorców będzie płacić wyższe składki ZUS. Dobra informacja jest taka, że zmiana jest niewielka.

Wyższe składki ZUS od lipca dla części przedsiębiorców

Podstawa wymiaru składek ZUS jest uzależniona od prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia za pracę na dany rok; podstawa wynosi 60 proc. tej kwoty. Od niej wyliczane są już „właściwe” składki ZUS. Obecnie „pełny” ZUS, wliczając ubezpieczenie chorobowe, wynosi 1594,19 zł, natomiast bez ubezpieczenia chorobowego – 1479,62 zł. Do tych kwot należy jeszcze doliczyć składkę zdrowotną; sposób jej wyliczania różni się w zależności od formy opodatkowania, jaką wybrał przedsiębiorca.

Dzięki temu, że podstawa wymiaru składek ZUS jest uzależniona od prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, przedsiębiorcy nie tylko z wyprzedzeniem wiedzą, jak mocno wzrosną składki w kolejnym roku, ale też wiedzą, że czeka ich tylko jedna podwyżka – która zacznie obowiązywać na początku roku. Tak jest jednak wyłącznie w przypadku przedsiębiorców, którzy są już na tzw. dużym ZUS, czyli nie korzystają z ulg w opłacaniu składek. W nieco innej sytuacji są osoby prowadzące działalność gospodarczą, które płacą tzw. preferencyjny ZUS. W ich przypadku podstawa wymiaru składek jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia. To z kolei rośnie do poziomu 4300 zł brutto już od początku przyszłego miesiąca. Oznacza to zatem wyższe składki ZUS od lipca dla tych przedsiębiorców, którzy nie płacą jeszcze „pełnych” składek ZUS.

Ile wyniosą preferencyjne składki ZUS po zmianach?

Podstawa wymiaru preferencyjnych składek ZUS wynosi 30 proc. minimalnego wynagrodzenia; tym samym od lipca podstawa ta wzrośnie do 1290 zł. To z kolei oznacza, że za okres lipiec-grudzień poszczególne składki wyniosą:

  • składka emerytalna – 251,81 zł,
  • składka rentowa – 103,20 zł,
  • składka chorobowa – 31,61 zł,
  • składka wypadkowa – 21,54 zł.

Tym samym osoby płacące preferencyjny ZUS od lipca 2024 r. będą płacić łącznie 408,16 zł z tytułu składek. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że podwyżka jest symboliczna – składki wzrosną zaledwie o 1,4 proc. (obecnie przedsiębiorcy płacą 402,65 zł). Nie da się jednak ukryć, że w ciągu kilku ostatnich lat preferencyjne składki ZUS wzrosły znacząco; jeszcze w 2019 r. wynosiły one tylko nieco ponad połowę obecnej sumy – przedsiębiorcy musieli płacić wtedy jedynie 213,57 zł.