Bezpieczny Kredyt pomógł nieźle zarabiającym, 30-letnim singlom. Potwierdzają to dane PKO BP

Finanse Nieruchomości Dołącz do dyskusji
Bezpieczny Kredyt pomógł nieźle zarabiającym, 30-letnim singlom. Potwierdzają to dane PKO BP

Już od pewnego czasu eksperci – a zwłaszcza pośrednicy kredytowi, którzy znają sprawę od podszewki – sugerują, że Bezpieczny Kredyt nie do końca pomógł tym osobom, do których faktycznie była zaadresowana pomoc. Potwierdziły to też dane BIK – przynajmniej jeśli chodzi o średnią wiarygodność kredytową osób, które uzyskały preferencyjny kredyt. Teraz dodatkowo okazuje się, że Bezpieczny Kredyt zaciągali głównie single, średnio w wieku 30 lat.

Z Bezpiecznego Kredytu skorzystali single w okolicy 30-stki

Preferencyjny kredyt 2 proc. miał umożliwić zakup pierwszej nieruchomości osobom od 18 do 45. roku życia; Bezpieczny Kredyt mogą zaciągać single, małżeństwa (w tym małżeństwa z dziećmi) oraz osoby które wprawdzie nie są w związku formalnym, ale za to wychowują wspólnie co najmniej jedno dziecko. Można podejrzewać, że ustępującym rządzącym chodziło przede wszystkim o wsparcie młodych małżeństw planujących powiększenie rodziny lub tych, które już wcześniej zdecydowały się na dziecko. Warto zresztą zauważyć, że limit Bezpiecznego Kredytu dla singla był inny niż dla małżeństwa czy pary wychowującej dziecko i wynosił 500 tys. zł (zamiast 600 tys. zł).

Teraz okazuje się jednak, że to właśnie głównie single skorzystali z programu wprowadzonego przez rząd Zjednoczonej Prawicy. Z danych PKO BP wynika bowiem, że spośród osób, które wzięły Bezpieczny Kredyt, najwięcej było tych w wieku od 25 do 29 lat; stanowiły one aż 45 proc. wszystkich kredytobiorców. Drugą najliczniejszą grupą kredytobiorców kredytu 2 proc. były osoby w wieku 30-34 lata (29 proc.). Udział pozostałych grup był w zasadzie znikomy; na przykład w grupie 40-44 lata był on równy zaledwie 5 proc. (najprawdopodobniej ze względu na fakt, że aby móc zaciągnąć preferencyjny kredyt, nie można było wcześniej posiadać nieruchomości mieszkalnej). Statystycznie zatem osoba, która zaciągnęła Bezpieczny Kredyt w poprzednich miesiącach, ma 30 lat.

Co więcej, z danych PKO BP wynika również, że większą popularnością Bezpieczny Kredyt cieszył się wśród singli. Odsetek wniosków z ich udziałem okazał się aż trzykrotnie wyższy, niż w przypadku pozostałych kredytów mieszkaniowych. Dodatkowo single mają być bardziej zainteresowani lokalami z rynku pierwotnego.

Dochód netto w wysokości 4-8 tys. zł netto na osobę

Jak można przeczytać w analizie przygotowanej przez ekonomistów banku,

W przypadku 2/3 wniosków wykazany dochód netto (w przeliczeniu na liczbę osób wnioskujących o dany kredyt) mieści się w przedziale 4-8 tys. PLN (w przypadku innych kredytów wniosków z takimi dochodami jest mniej o 1/3).

Co jednak ciekawe, z analizy wynika również, że wśród osób, które wzięły Bezpieczny Kredyt, jest aż trzykrotnie mniejsza reprezentacja (w porównaniu do innych kredytów) osób z dochodami powyżej 9 tys. zł netto.