UOKiK wziął pod lupę organizatora wycieczek, który starał się uciec od odpowiedzialności za niektóre nieszczęśliwe wakacyjne wypadki.

W trakcie letniego wypoczynku nietrudno i zdarzenia, do których wolelibyśmy nie dopuścić. W przypadku kontuzji ratować nas może ubezpieczenie, nawet jeśli nie wykupiliśmy go wcześniej. N atomiast  jeżeli nasz bagaż zaginie podczas lotu, odpowie za to przewoźnik. Z informacji UOKiK wynika jednak, że za znaczną część „przygód” odpowie samo biuro podróży.

Pod obserwację trafił regulamin Studenckiego Klubu Turystycznego z Warszawy. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że istnieją w nim zapisy, które budzą poważne zastrzeżenia. W tym znalazła się poniższa klauzula, która może być uznana za niedozwoloną:

Organizator nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy skradzione podczas wyjazdu.

Co złego jest w powyższym stwierdzeniu? Według UOKiK takie oświadczenie stanowi o próbie odsunięcia od siebie odpowiedzialności. Natomiast w przypadku, kiedy nasze osobiste przedmioty zostaną skradzione przez złą organizację biura, to właśnie ono poniesie koszty ewentualnej rekompensaty. Oczywiście, jeśli sami konstruujemy urlop, rezerwując osobno hotel, a także na własną rękę kupując bilety np. na pociąg, nie oczekujmy że w przypadku zaśnięcia w przedziale ktoś odda nam pieniądze po zaginięciu telefonu. Jednak jeśli z luku bagażowego podstawionego przez firmę autobusu zniknie jakakolwiek torba, to organizator powinien odpowiedzieć za szkodę.

Jak przekonuje urząd, każda umowa powinna precyzować co mamy robić w przypadku jakichkolwiek problemu, komu je zgłaszać a także przez kogo zostaną rozwiązane. Zwracajmy więc uwagę na tego typu zapisy przy wybieraniu wycieczki. Nie może być przecież tak, że pojedziemy „w ciemno” i podczas losowego wypadku zostaniemy pozostawieni sami sobie.

Potrzebujesz pomocy? Zadaj pytanie...

Pomoc prawna w najtrudniejszej sytuacji już od 49 złotych!

Nie sposób przewidzieć wszelkie nieszczęśliwe zdarzenia. Na szczęście przed wieloma z nich można się zawczasu ustrzec. Polecamy lekturę naszego poradnika, w którym szczegółowo opisaliśmy najczęstsze wakacyjne problemy oraz sposoby na to, jak zabezpieczyć się przed nimi jeszcze przed wyruszeniem w podróż.

Problemy z prawem turystycznym, potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.