Za wakacyjne problemy odpowiedzialne jest biuro podróży

Gorące tematy Codzienne Dołącz do dyskusji (1)
Za wakacyjne problemy odpowiedzialne jest biuro podróży

UOKiK wziął pod lupę organizatora wycieczek, który starał się uciec od odpowiedzialności za niektóre nieszczęśliwe wakacyjne wypadki.

W trakcie letniego wypoczynku nietrudno i zdarzenia, do których wolelibyśmy nie dopuścić. W przypadku kontuzji ratować nas może ubezpieczenie, nawet jeśli nie wykupiliśmy go wcześniej. N atomiast  jeżeli nasz bagaż zaginie podczas lotu, odpowie za to przewoźnik. Z informacji UOKiK wynika jednak, że za znaczną część „przygód” odpowie samo biuro podróży.

Pod obserwację trafił regulamin Studenckiego Klubu Turystycznego z Warszawy. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że istnieją w nim zapisy, które budzą poważne zastrzeżenia. W tym znalazła się poniższa klauzula, która może być uznana za niedozwoloną:

Organizator nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy skradzione podczas wyjazdu.

Co złego jest w powyższym stwierdzeniu? Według UOKiK takie oświadczenie stanowi o próbie odsunięcia od siebie odpowiedzialności. Natomiast w przypadku, kiedy nasze osobiste przedmioty zostaną skradzione przez złą organizację biura, to właśnie ono poniesie koszty ewentualnej rekompensaty. Oczywiście, jeśli sami konstruujemy urlop, rezerwując osobno hotel, a także na własną rękę kupując bilety np. na pociąg, nie oczekujmy że w przypadku zaśnięcia w przedziale ktoś odda nam pieniądze po zaginięciu telefonu. Jednak jeśli z luku bagażowego podstawionego przez firmę autobusu zniknie jakakolwiek torba, to organizator powinien odpowiedzieć za szkodę.

Jak przekonuje urząd, każda umowa powinna precyzować co mamy robić w przypadku jakichkolwiek problemu, komu je zgłaszać a także przez kogo zostaną rozwiązane. Zwracajmy więc uwagę na tego typu zapisy przy wybieraniu wycieczki. Nie może być przecież tak, że pojedziemy „w ciemno” i podczas losowego wypadku zostaniemy pozostawieni sami sobie.

Nie sposób przewidzieć wszelkie nieszczęśliwe zdarzenia. Na szczęście przed wieloma z nich można się zawczasu ustrzec. Polecamy lekturę naszego poradnika, w którym szczegółowo opisaliśmy najczęstsze wakacyjne problemy oraz sposoby na to, jak zabezpieczyć się przed nimi jeszcze przed wyruszeniem w podróż.

Problemy z prawem turystycznym, potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.