Bestialskie zabójstwo kota w Siedlcach – jaka najwyższa możliwa kara grozi zwyrodnialcowi?

Gorące tematy Państwo Dołącz do dyskusji (86)
Bestialskie zabójstwo kota w Siedlcach – jaka najwyższa możliwa kara grozi zwyrodnialcowi?

W sobotę 27.02.2016 r. przy ul. Topolowej w Siedlcach znaleziono brutalnie zmasakrowane zwłoki kota. Zwierzęciu odcięto ogon i łapy, po dokonaniu przedmiotowego zwierzę jeszcze jakiś czas żyło. Jaka najwyższa kara grozi zwyrodnialcowi (lub zwyrodnialcom), który popełnił przedmiotowy czyn?

Znęcanie się nad zwierzętami budzi uzasadniony sprzeciw społeczny, mówi się również, że to jak dana kultura traktuje zwierzęta wskazuje na jej poziom rozwoju kulturowego. Ponadto, wielu seryjnych i psychopatycznych morderców rozpoczynało swą ,,karierę” od znęcania się w dzieciństwie nad zwierzętami. Osoby takie mogą więc być potencjalnie groźne dla innych ludzi.

Czytaj też: Spotkałeś porzuconego psa lub kota? Masz obowiązek zawiadomić schronisko lub policję!

Zabójstwo kota w Siedlcach a prawo

Zgodnie z art. 35 ust. 1 i 1a ustawy o ochronie zwierząt osoba zabijająca lub znęcająca się nad zwierzęciem podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Czytaj też: Pies na łańcuchu a prawo

Jednakże jeśli sprawca działa ze szczególnym okrucieństwem to podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Powyższe nie stanowi jedynej sankcji, gdyż sąd obligatoryjnie orzeka tytułem środka karnego zakaz posiadania zwierząt od roku do lat 10, który to zakaz orzeka się w latach.

Ponadto Sąd może orzec wobec sprawcy:

  • zakaz wykonywania określonego zawodu, prowadzenia określonej działalności lub wykonywania czynności wymagających zezwolenia, które są związane z wykorzystywaniem zwierząt lub oddziaływaniem na nie, a także może orzec przepadek narzędzi lub przedmiotów służących do popełnienia przestępstwa oraz przedmiotów pochodzących z przestępstwa.
  • nawiązkę w wysokości od 500 zł do 100 000 zł na cel związany z ochroną zwierząt, wskazany przez sąd.

Szczególne okrucieństwo to takie zabijania, jak i znęcania się, które jest drastyczne co do formy i metod zadawania śmierci. Działanie sprawcy powoduje zadawanie cierpień w sposób wyszukany lub powolny, obliczony z premedytacją na zwiększenie rozmiaru cierpień i czasu ich trwania.

Tak niewątpliwie było w niniejszej sprawie (w nieco mniej drastycznej sytuacji kiedy pies został zabity pałką przez właściciela Sąd również uznał, że wystąpiło zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem), w konsekwencji sprawca powinien ponieść w ocenie autora postu najwyższy wymiar kary w postaci bezwzględnego pozbawienia wolności, bez zawieszenie wykonania kary pozbawienia wolności.

Wydając wyrok w sprawie Sąd w ocenie autora winien położyć nacisk na funkcję odstraszającą kary, na jej oddziaływanie społeczne.

Jeśli chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika w powyższym lub też innym zakresie, to z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Fot. tytułowa: Zabójstwo kota w Siedlcach a prawo via Shutterstock