- Bezprawnik -
- Państwo -
- Wrzućmy zapłatę mandatu do mObywatela, bo w bankowości internetowej jest przekombinowana
Wrzućmy zapłatę mandatu do mObywatela, bo w bankowości internetowej jest przekombinowana
Nie jest żadną tajemnicą, że nie jestem fanem opłacania danin publicznoprawnych za pomocą bankowości internetowej. Nie jest to jej wina. Po prostu instytucje publiczne wciąż starają się być wyjątkowymi płatkami śniegu, do których sposób dokonywania tradycyjnych przelewów nie ma zastosowania. Dobrym przykładem jest tutaj zapłacenie mandatu, które musimy dosłownie traktować niczym zapłatę podatku. Nie możemy po prostu wrzucić jakiejś bramki płatniczej do mObywatela?

Przelewy do Urzędu Skarbowego wciąż wyglądają, jakby pochodziły z poprzedniej epoki
Teoretycznie każdemu z nas może się przytrafić jakiś mandat do zapłacenia. Problem ten najczęściej dotyczy kierowców. Piesi mogą jednak przekroczyć jezdnię w niedozwolonym miejscu, rowerzyści w niedozwolony sposób. W grę wchodzą także różnego rodzaju kary o charakterze porządkowym. Mandat możemy dostać za różnego rodzaju nieobyczajne wybryki, na przykład hałasowanie po nocy. Można także wspomnieć o karach za konsumpcję alkoholu w niewłaściwym miejscu. Niezależnie od tego, czy nałożona na nas kara jest zasłużona, musimy ją jakoś zapłacić. Proces ten mógłby być prostszy.
Na pierwszy rzut oka zapłacenie mandatu wcale nie jest takie trudne. Odpuśćmy sobie opłacanie go na poczcie. Żyjemy w końcu w XXI wieku. Najwygodniejszą spośród dostępnych metod jest forma bezgotówkowa. Dobra wiadomość jest taka, że jak najbardziej możemy skorzystać z bankowości elektronicznej. Zła jest taka, że stosujemy w tym przypadku ten sam schemat postępowania, jaki dotyczy zobowiązań podatkowych.
Najpierw w polu symbol formularza lub płatności wpisujemy albo wybieramy z listy słowo MANDATY. Następnym krokiem będzie wpisanie w polu "identyfikator zobowiązania" serii i numer naszego mandatu karnego. Będziemy też musieli wybrać właściwy urząd skarbowy. Nie, nie będzie to ten właściwy dla naszego miejsca zamieszkania. Interesuje nas Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu. Naszym typem identyfikatora jest numer PESEL, który też powinniśmy podać. Pole "okres rozliczenia" nas tym razem nie interesuje.
Przyznaję, że nie jest to wyzwanie przekraczające możliwości przeciętnego obywatela. Jest tym łatwiej, że możemy skorzystać z instrukcji znalezionych na stronach internetowych właściwych instytucji. Problem w tym, że normalne przelewy w obrocie gospodarczym robimy szybciej i łatwiej. O wiele lepiej byłoby, gdybyśmy mogli skorzystać z jakiejś formy płatności online, która sama generowałaby nam dane właściwe dla naszego mandatu. My jedynie zatwierdzalibyśmy przelew dokładnie w taki sam sposób jak w przypadku typowych zakupów przez internet.
Zapłacenie mandatu w mObywatelu może i jest niemożliwe, ale z pomocą przychodzi nam e-Urząd Skarbowy
Należałoby sobie zadać pytanie: dlaczego zapłacenie mandatu za pomocą przelewu internetowego musi być takie skomplikowane? Chodzi o dużo szerszy zakres spraw załatwianych przez organy podatkowe. Sklep internetowy zajmuje się zwykle jednym ich rodzajem: zapłatą za określony towar od klienta. Skarbówka z kolei obsługuje całe mnóstwo różnych osobnych danin od wielu najróżniejszych podmiotów. Tym samym szczególne znaczenie ma poprawna identyfikacja tego konkretnego zobowiązania, za które akurat płacimy. Sprawy nie ułatwia rozbicie całej administracji na różne organy z własnymi rachunkami bankowymi.
W idealnym świecie stosowną bramę płatniczą znaleźlibyśmy w mObywatelu. Nie jest to wcale jakiś przejaw mojego życzeniowego myślenia, bo przecież aplikacja w wersji 2.0 zawiera usługę Mandaty. Dzięki niej możemy sprawdzić kilka potencjalnie użytecznych informacji. Możemy sprawdzić listę nałożonych na nas kar, sprawdzić ich szczegóły oraz ich aktualny status. Mandaty podzielone są na opłacone oraz te wciąż oczekujące na płatność. Znajdziemy nawet informacje o tym, w jaki sposób mamy zapłacić. Jedyny element, którego tu brakuje, to właśnie opcja opłacenia poszczególnych należności.
Warto także wspomnieć, że Ministerstwo Finansów dostrzegło już problem. Rozwiązało go za pomocą własnej aplikacji e-Urząd Skarbowy. W jej przypadku już jak najbardziej mamy dostęp do szybkich płatności online. Możemy zapłacić podatek chociażby BLIK-iem, możemy więc zrobić to samo z mandatem karnym. Od 20 marca możemy nawet skorzystać z naszej karty płatniczej. Teoretycznie taka opcja w e-Urzędzie Skarbowym stanowi więc adekwatne rozwiązanie.
Nie byłbym sobą, gdybym nie zauważył, że mObywatel i e-Urząd Skarbowy nieco się dublują. Można by przypuszczać, że ta pierwsza jest szerzej znana i popularniejsza. Aplikacja mobilna Ministerstwa Finansów została w końcu udostępniona użytkownikom smartfonów zaledwie w styczniu tego roku. Wersja przeglądarkowa e-Urzędu Skarbowego cieszy się zresztą niezwykłym zainteresowaniem ze strony Polaków zwłaszcza wtedy, gdy przychodzi do rozliczania podatku dochodowego przez internet. Być może więc to tylko moje skrzywienie i rozbicie zbliżonych usług na dwie obywatelskie "superaplikacje" nie jest niczym złym.
05.06.2026 16:07, Piotr Janus

Kupują zniszczone książki za 20 zł i sprzedają na Allegro o kilkaset procent drożej. Oto legalny trik
05.06.2026 15:18, Aleksandra Smusz
05.06.2026 14:29, Marcin Szermański
05.06.2026 13:41, Rafał Chabasiński
05.06.2026 12:54, Joanna Świba
05.06.2026 12:06, Edyta Wara-Wąsowska
05.06.2026 11:19, Piotr Janus
05.06.2026 10:31, Edyta Wara-Wąsowska
05.06.2026 9:57, Jakub Bilski
05.06.2026 9:21, Mateusz Krakowski
05.06.2026 8:37, Mateusz Krakowski
05.06.2026 7:44, Aleksandra Smusz

Mówi, że mieszkając z partnerem, oszczędza 2000 zł miesięcznie. Proste obliczenia pokazały, że się myli
05.06.2026 6:58, Aleksandra Smusz
04.06.2026 9:20, Joanna Świba
04.06.2026 8:33, Mateusz Krakowski
04.06.2026 7:53, Aleksandra Smusz
04.06.2026 7:07, Aleksandra Smusz
03.06.2026 15:43, Marek Śmigielski
03.06.2026 14:57, Joanna Świba
03.06.2026 14:09, Piotr Janus
03.06.2026 13:22, Rafał Chabasiński

Zapłacili fiskusowi 112 tys. zł przez jeden brakujący papierek. Trybunał przyznał im rację, a pieniędzy nadal nie ma
03.06.2026 12:31, Edyta Wara-Wąsowska
03.06.2026 11:42, Aleksandra Smusz
03.06.2026 10:47, Joanna Świba
03.06.2026 9:54, Edyta Wara-Wąsowska
03.06.2026 8:33, Edyta Wara-Wąsowska
03.06.2026 7:32, Miłosz Magrzyk
03.06.2026 6:44, Piotr Janus


























