Zmarli z powodu covid to w przytłaczającej większości niezaszczepieni

Zdrowie Dołącz do dyskusji (216)
Zmarli z powodu covid to w przytłaczającej większości niezaszczepieni

Dyskusje nad tym, czy szczepionki przeciw covid rzeczywiście są skuteczne trwają odkąd się właściwie pojawiły. Środowiska antyszczepionkowe starają się dyskredytować poszczególne preparaty na każdy możliwy sposób. Teraz jednak dysponujemy twardymi danymi. Zmarli z powodu covid w 2021 r. to niemalże sami niezaszczepieni.

Niezaszczepieni zmarli z powodu covid to aż 97,91 proc. zgonów z powodu koronawirusa w Polsce

Badanie „Analiza ryzyka zgonu z powodu ogółu przyczyn oraz z powodu covid-19 osób zaszczepionych i niezaszczepionych przeciw covid-19” przynosi w końcu odpowiedź na pytanie, czy szczepionki rzeczywiście działają. Odpowiedź jest, wbrew tezom lansowanym przez środowiska antyszczepionkowe, jednoznacznie pozytywna. Okazuje się, że zmarli z powodu covid w 2021 r. to w przytłaczającej większości osoby niezaszczepione.

Do jego przeprowadzenia badacze Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny – Państwowego Instytutu Badawczego wykorzystali dane pochodzące z Departamentu Analiz i Strategii Ministerstwa Zdrowia. Mowa o dwóch rejestrów. Pierwszy zawierał informacje o samych zgonach, wliczając w to datę zgonu, datę ewentualnego zaszczepienia i rodzaj przyjętego preparatu. Drugi to po prostu rejestr wszystkich zaszczepionych wraz z datą przyjęcia szczepionki.

Okazuje się, że na 42 586 zmarłych powyżej 11 roku życia z powodu covid-19 niezaszczepionych było 41 699. Daje to 97,91 proc. Badanie obejmowało okres od 1 stycznia do 10 października 2021 r. Trudno chyba o lepszą zachętę do szczepień.

Także podział na grupy wiekowe prowadzi do interesujących konkluzji. Wśród osób od 11 do 31 lat w badanym okresie nie zmarł dosłownie żaden zaszczepiony spośród ogólnej liczby 110 zmarłych. Zmarli na covid wśród zaszczepionych w grupie 31-40 lat to raptem 5 osób wobec sumy zgonów wynoszącej 356 osób.

Szczepionki przeciw covid nie dość, że spełniają swoją funkcję, to jeszcze okazują się być bezpieczne

Im pacjenci są starsi, tym liczba zgonów jest wyższa. Dotyczy to oczywiście także zaszczepionych, lecz w nieporównywalnie mniejszym stopniu. I tak w grupie wiekowej 41-50 lat na covid zmarło 1034 osób, w tym 8 zaszczepionych. Zmarli na covid w grupie 51-60 to 2627 osób, w tym 13 zaszczepionych. Wśród osób w wieku od 61 do 70 lat zmarło 70 zaszczepionych, z tym że na 10 339 zgonów. Grupa 71-80 lat to 13 177 zmarłych, w tym 208 zaszczepionych. W najstarszej grupie na 14 943 zmarłych przypada już 583 zaszczepionych.

Jak widać, wyniki badań są jednoznaczne. Zaszczepienie drastycznie zmniejsza ryzyko zgonu z powodu covid-19 względem osób niezaszczepionych. Autorzy badania przyznają jednak, że z metodologicznego punktu widzenia nie można mówić o mierzeniu efektywności poszczególnych szczepionek. Pozwala ono jednak wskazać  przybliżoną miarę korzyści zdrowotnej z zaszczepienia, jaką niewątpliwie jest brak zgonu.

By uzyskać dokładniejsze dane, należałoby dodatkowo powiązać zgony z leczeniem się także na choroby współistniejące, oraz faktem wcześniejszego przechodzenia covid-19. Kwestie te mają stanowić przedmiot dalszej analizy, w oparciu o dane NFZ. Opublikowane wyniki badań pozwalają jednak zadań kłam kluczowym tezom ruchów antyszczepionkowych. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że szczepionki jak najbardziej działają. Skądinąd nie tylko te przeciw covid-19.

Warto także wspomnieć, że na ponad 46 milionów dawek szczepionek podanych w Polsce przed zeszłorocznymi świętami Bożego Narodzenia zgłoszono raptem 16 667 niepożądanych odczynów poszczepiennych. Z tego 85 proc. NOP to przypadki łagodne, 11,5 proc. poważne a ciężkie to raptem 3,5 proc. Wygląda na to, że „mędrca szkiełko i oko”, znowu, zdecydowanie wygrywa z „czuciem i wiarą”.