Co za zbieg okoliczności, że kolejna zmiana czasu na zimowy ma miejsce w niedzielę handlową

Codzienne Dołącz do dyskusji (325)
Co za zbieg okoliczności, że kolejna zmiana czasu na zimowy ma miejsce w niedzielę handlową

Zabawnym zbiegiem okoliczności tegoroczna zmiana czasu na zimowy ma miejsce w niedzielę handlową. Pomimo powszechnej krytyki tego rozwiązania, zmiana czasu wciąż ma się dobrze. Jednak Parlament Europejski zapowiedział jego zakończenie. Stanie to się dopiero w 2021 roku, a nie teraz, jak zapowiadano. 

Pomimo tego, że zmiana czasu jest jednym z tych archaicznych zwyczajów, mało kto narzeka na zmianę czasu na zimowy. Z tych dwóch zmian, które mamy w ciągu roku ta jest tą lepszą. To jedyna niedziela w roku, która ma 25 godzin. Zmiana czasu na zimowy oznacza przesunięcie zegarków z godziny 3 na drugą. Mówiąc językiem potocznym – dziś śpimy o godzinę dłużej.

Zmiana czasu została wprowadzona na początku ubiegłego wieku. W tamtych czasach to rozwiązanie pomagało oszczędzać niezwykle cenne zasoby, które były niezbędne dla gospodarek po pierwszej wojnie światowej. Nie da się ukryć, że 100 lat później to rozwiązanie postrzegane jest jednoznacznie jako przestarzałe. Osiągnęliśmy taki rozwój, że nasza aktywność nie jest regulowana cyklami słońca na niebie, a oszczędności prądu i światła przy zmianie czasu są marginalne. Do tego powoduje niemałe zamieszanie w codziennej rutynie.

Zmiana czasu na zimowy

W ostatnich latach coraz częściej mówi się o odejściu od tego rozwiązania. Koniec zmiany czasu, pomimo tego, że został nawet zapowiedziany Parlamencie Europejskim, wciąż nie nadchodzi. W marcu Parlament Europejski przegłosował nawet zniesienie zmiany czasu. Mimo tego wciąż musimy przestawiać zegarki. Największymi zwolennikami ukrócenia tego zwyczaju byli Niemcy. Z tego powodu pozostałe kraje unii niechętnie patrzą na zapowiedzi Jeauna Claude-Junckera. Niektórzy członkowie unii niechętnie patrzą na taką próbę narzucenia woli Niemców pozostałym państwom.

Ostatecznie wiosenne głosowanie w parlamencie można uznać za kompromisowe rozwiazanie. Zdecydowana większość europosłów opowiedziała się za likwidacją zmiany czasu, ale najwcześniej od 2021 roku. Państwa członkowskie będą mogły indywidualnie zdecydować o tym, przy którym czasie zostaną na stałe. Te państwa, które wybiorą czas letni, ostatni raz zegarki przestawią w marcu 2021 roku. Te, które zdecydują się na pozostanie przy czasie zimowym, ostatni raz przesuną wskazówki zegarów w październiku 2021 roku.