Czy można zmienić płeć, żeby wcześniej przejść na emeryturę?

Gorące tematy Codzienne Podatki Dołącz do dyskusji (252)
Czy można zmienić płeć, żeby wcześniej przejść na emeryturę?

Pewien Argentyńczyk zmienił płeć, żeby wcześniej przejść na emeryturę. Oczywiście zmiana jest czysto formalna. Dzięki niej mężczyzna, a w świetle prawa kobieta, może przejść na emeryturę o 5 lat szybciej. Czy takie rozwiązanie jest możliwe w Polsce? Wiek emerytalny, a zmiana płci. Czy można przejść wcześniej na emeryturę, jeżeli zmienimy płeć?

Zmiana płci – wcześniejsza emerytura

Sfrustrowanie pracą może czasem pchnąć do ostateczności. Wiek emerytalny w Polsce, pomimo że nie jest najwyższy w Europie, może przyprawić o ból głowy. Zwłaszcza, gdy mając 60-tkę mamy świadomość, że przed mami jeszcze 5 lat pracy, w dodatku nieciekawej. Czy nasz ustawodawca, nieświadomie otworzył furtkę do dowolnego „żonglowania” czasem, kiedy chcemy lub możemy przejść na emeryturę?

Procedura prawna zmiany płci w Polsce

Prawo w Polsce dopuszcza zmianę płci przez osoby transseksualne lub interseksualne. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że procedura jest długa i skomplikowana. W rzeczywistości nie jest tak do końca. Aby tego dokonać, konieczne jest wszczęcie postępowania przed sądem, w trakcie którego zdecyduje on czy istnieją przesłanki do orzeczenia o zmianie płci. Decydującym dowodem w postępowaniu – jak wskazują dotychczasowe wyroki – jest dokumentacja medyczna, w szczególności opinia seksuologa. Taka procedura zmiany płci wynika przede wszystkim z luki prawnej, która istnieje w polskim systemie.

Wydanie wyroku uprawnia osobę zainteresowaną do zmiany dokumentów, w tym aktu urodzenia oraz imienia. Od tego momentu taka osoba w świetle prawa będzie uznawana za przedstawiciela płci przeciwnej. I nie ma znaczenia czy dokończyła zmianę płci od strony medycznej. Będzie się to dla niej wiązało z przyjęciem wszystkich konsekwencji prawnych, jakie z tego wynikają. Jedną z tych konsekwencji jest właśnie wiek emerytalny. Oznacza to tylko tyle, że mężczyzna, który zmieni płeć może przejść na emeryturę w wieku 60, a kobieta w wieku 65 lat.

Czy warto zmienić płeć?

Historia Argentyńczyka pokazuje, jak łatwo można manipulować procedurą i nadużywać prawa. Argentyńczyk wbrew naiwnemu myśleniu części społeczeństwa zrobił to z czysto ekonomicznych pobudek, nigdy nie przestał być mężczyzną w sensie biologicznym. Mało tego – nawet po zmianie płci wygłaszał obraźliwe komentarze na temat transseksualnych osób – co zdradzili członkowie jego rodziny. Jedno jest pewne, osiągnął swój cel – otrzymał wcześniejszą emeryturę i pokazał jak manipulować systemem. Szkoda, że nie doczekaliśmy się podobnej sprawy w Polsce, ale znając postępowość i przedsiębiorczość społeczeństwa, może wcale nie będziemy musieli na to długo czekać.