Biden popiera zniesienie ochrony patentowej dla szczepionek przeciw COVID-19 – szczepionki mógłby produkować każdy zainteresowany

Zagranica Zdrowie Dołącz do dyskusji (83)
Biden popiera zniesienie ochrony patentowej dla szczepionek przeciw COVID-19 – szczepionki mógłby produkować każdy zainteresowany

Zniesienie ochrony patentowej szczepionek to postulat, który pojawiał się już na początku pandemii. Teraz staje się wyjątkowo realny, bo popracie dla idei wyraziła administracja prezydenta Bidena.

Zniesienie ochrony patentowej szczepionek

Jak donosi NBC News, administracja prezydenta Joe Bidena popiera ideę zniesienia ochrony patentowej dla szczepionek przeciwko COVID-19. Właśnie pojawiło się stanowisko, zgodnie z którym amerykańskie władze uznały, że poprą pomysł zniesienia ochrony patentowej dla szczepionek przeciw COVID-19.

Takie stwierdzenie jest pokłosiem wielotygodniowych nacisków ze strony różnych środowisk, a także wzrostów zakażeń w państwach, w których akcja szczepień prowadzona jest z opóźnieniami.

Co istotne, deklaracja administracji Bidena jest w pewnym sensie kluczowa. Ochronę patentową zapewnia w uproszczeniu państwo, ale takich działań nie można podejmować w sposób arbitralny. Tego rodzaju decyzje podejmowane są na forum międzynarodowym.

A Stany Zjednoczone mają na płaszczyźnie międzynarodowej silną pozycję negocjacyjną. Jeżeli administracja prezydenta Bidena wyraża wolę zniesienia ochrony patentowej szczepionek, to istnieje całkiem realna szansa, że rzeczony postulat zostanie przekuty w rzeczywistość.

Skutki decyzji

Jak wyjaśnia – cytowana przez CBS News – Katherine Tai, przedstawicielka Stanów Zjednoczonych do spraw handlu w administracji Bidena:

Administracja mocno wierzy w ochronę własności intelektualnej, ale w służbie zakończenia tej pandemii, popiera zrzeczenie się tych zabezpieczeń dla szczepionek COVID-19.

Katherine Tai wskazała ponadto, że:

W miarę zabezpieczania dostaw szczepionek dla Amerykanów, administracja będzie nadal zwiększać swoje wysiłki – współpracując z sektorem prywatnym i wszystkimi możliwymi partnerami – w celu rozszerzenia produkcji i dystrybucji szczepionek. Będzie również pracować nad zwiększeniem ilości surowców potrzebnych do produkcji tych szczepionek.

Jak wcześniej wskazałem, wyłączenie ochrony patentowej dla szczepionek nie jest łatwe.

To bardzo poważna decyzja

Źródłowy serwis donosi, że po ogłoszeniu poglądu administracji Bidena na problematykę zniesienia ochrony patentowej szczepionek, ceny akcji firm farmaceutycznych spadły.

Wracając jednak do samej procedury, to – dla swojej skuteczności – powinna ona zostać przeprowadzona na całym świecie, ku czemu pomocna może być WTO (Światowa Organizacja Handlu). Być może powyższe tematy zostaną poruszone na najbliższym spotkaniu Rady Generalnej WTO. Jeżeli udałoby się zawiesić patenty producentów leków, to produkcja szczepionek mogłaby być jeszcze szybsza.

Niewątpliwie trudno nie zgodzić się z tym, że nierówności w dostępie do szczepionek mogą utrudnić zwalczanie epidemii. Dotyczy to na przykład biedniejszych regionów, w których bądź akcje szczepień przebiegają wolno, bądź też mieszkańcy szczepieni są mało skutecznymi preparatami. Przedmiotowe postulaty nie są zatem pozbawione sensu.

Walka z epidemią dotyczy całej ludzkości, nie zaś konkretnych państw. Wprowadzenie na rynek szczepionek może zatrzymać rozwój koronawirusa, toteż wszelkie działania – nawet w pewnym sensie na pierwszy rzut oka zbyt poważne – wydają się być choćby moralnie uzasadnione.