ZUS z nową, preferencyjną polityką dla zalegających ze składkami

Podatki Praca dołącz do dyskusji (1) 03.12.2015
ZUS z nową, preferencyjną polityką dla zalegających ze składkami

Maciej Lewczuk

ZUS troszczy się o dłużników – zaległe składki rozłożą na raty!

Wiem, że ostatnio ZUS nie ma dobrej prasy, bo jest jedną z tych instytucji, które nie są lubiane zbytnio przez przedsiębiorców. Jeszcze mniej będzie lubiany po wprowadzeniu podwyżek składek. Nie mniej, w kwietniu 2015 roku została uchwalona zmiana ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, ale dopiero kilka dni temu weszła w życie. Jednym z wygodnych dla pracodawców posunięć jest furtka, dzięki której zaległe składki będą mogły zostać rozłożone na raty.

Dotychczas pracodawca nie mógł odroczyć ani opłacić w ratach składek za ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne pracowników i miał na to maksymalnie 14 dni. Mógł natomiast zrobić tak w przypadku składek od osób prowadzących działalność gospodarczą, rentowych, chorobowych, etc.

Dla pracownika zatrudnionego na umowę o pracę było to gwarancją, że nie będzie miał żadnej przerwy w okresie składkowym, co ma niebagatelny wpływ na wyliczenie przyszłej emerytury. Niestety dla pracodawcy nie było to zbyt komfortowe rozwiązanie. Teraz się to zmieniło. Obecnie na raty mogą zostać rozłożone lub odroczone wszystkie składki, jakie przedsiębiorca musi odprowadzać.

ZUS, mimo wyciągnięcia do przedsiębiorców pomocnej dłoni stawia dość konkretne warunki, pod jakimi jest w stanie przychylić się do prośby o odroczenie lub rozłożenie składek na raty. Wniosek musi zostać odpowiednio umotywowany. Nie ma możliwości przyznania takich ulg niejako „z automatu”. Dodatkowo, na wezwanie ZUS, przedsiębiorca musi w terminie 14 dni dostarczyć dokumentację, na podstawie której zostanie dokonana ocena sytuacji i wydana opinia pozytywna, lub wniosek zostanie odrzucony.

Masz jakiekolwiek wątpliwości lub problemy związane ze składkami, dokumentami i obowiązkami związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com