Życzenia wielkanocne SMS – nowa i droga sztuczka naciągaczy

Gorące tematy Technologie Dołącz do dyskusji (113)
Życzenia wielkanocne SMS – nowa i droga sztuczka naciągaczy

Naciągacze nie próżnują i szukają nowych sposobów na łatwy zarobek: teraz wysyłają SMS-y, w których znajdują się niby niepozorne życzenia wielkanocne. Ale rachunek telefoniczny jest już innego zdania.

Naciągacze zaskakiwali nas już rożnymi pomysłami na naciąganie osób na drogie usługi telefoniczne i SMS-owe. Ludzie już od lat dają nabrać na gładkie słówka akwizytorów lub niesamowite informacje przesyłane w SMS-ach. Teraz jest kolejny sposób, przed którym ostrzegamy – SMS-y z życzeniami!

Życzenia wielkanocne od naciągaczy

Pisaliśmy niedawno o ludziach, którzy otrzymali dramatyczne SMS-y od pewnej kobiety, która ponoć źle podała numer telefoniczny przy rejestracji jakiejś usługi i został on wysłany w poprzedzającym ten apel SMS-ie. Każdy, kto odesłał go na podany przez nią numer, był wpisywany na listę drogich usług SMS Premium Rate, bo kod był potrzebny do jej aktywacji.

Obecnie naciągacze zaczęli wykorzystywać strach ludzi przed włączeniem usług SMS Premium Rate i naliczaniem im za nie bardzo wysokich opłat. Wykorzystują to, że już wiele osób słyszało o naciągaczach i tym, że chwila nieuwagi i zwłoka w reakcji może ich kosztować dość sporo, bo przecież ludzie potracili setki, a nawet tysiące złotych, gdy aktywowali przez nieuwagę usługi wysyłania zbędnych im wiadomości tekstowych.

Nowy sposób polega na wysyłaniu życzeń związanych z ogólnymi świętami, choćby Dniem Kobiet, Świętami Wielkiej Nocy i innymi. Adresat otrzymuje życzenia z nieznanego mu numeru i cieszy się, że ktoś o nim pamiętał, a że numeru nie ma w spisie telefonów, to pewnie sytuacja, w której osoba zmieniła numer i nie podpisała życzeń.

Czar pryska, gdy chwilę później, z tego samego numeru przychodzi SMS z informacją, że poprzednio wysłane życzenia, to SMS Premium Rate, za który zostanie pobrana wysoka, co najmniej kilkuzłotowa opłata. Podobnie będzie w przypadku kolejnych wiadomości, które regularnie będą przychodzić, chyba, że osoba odeśle pod ten numer wiadomość o treści STOP, by zrezygnować z drogiej usługi.

Co zrobi spora część tak poinformowanych osób? Tak! Odeśle SMSa o treści STOP pod numer, spod którego otrzymała informację, bo kto chce obciążających go co miesiąc wysokich kosztów? Nie po to wynegocjował niski abonament, by teraz płacić krocie za niepotrzebne i często denerwujące wiadomości.

Życzenia wielkanocne z jajkiem niespodzianką

I tu kryje się pułapka! Odesłanie treści STOP jest przyczynkiem do aktywacji usług Premium Rate! Dopiero wtedy zaczną się problemy! Jak zwykle prosimy naszych czytelników, by poinformowali o takim systemie naciągania ludzi swoich znajomych, rodziny i sąsiadów, ze szczególnym uwzględnieniem osób starszych, które nie zawsze zdają sobie sprawę z perfidii naciągaczy!

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) otrzymuje ostatnimi czasy sporo informacji na temat naciągania ludzi poprzez SMSy z życzeniami. Jeśli ktoś stanie się ofiarą naciągaczy powinien jak najszybciej poinformować o tym fakcie policję i Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Wprowadzanie w błąd może być podstawą do unieważnienia usług SMS Premium Rate. Można także zwrócić się do swojego operatora, by ten zablokował usługi Premium Rate.

W każdej sprawie, dotyczącej problemów związanych z wyłudzeniami, nieuczciwym naciąganiem na wysokopłatne usługi telefoniczne, SMSowe, a także wszelkimi innymi, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.