Abonament RTV będzie ściągany przez Urząd Skarbowy

Technologie Dołącz do dyskusji (267)
Abonament RTV będzie ściągany przez Urząd Skarbowy

Z roku na rok coraz mniej osób płaci za abonament RTV. Windykacją należności z tytułu abonamentu RTV zajmuje się Poczta Polska. Aktualna miesięczna stawka za abonament RTV wynosi 24,50 zł. Zatem rocznie to wydatek rzędu 300 zł. Niepłacącymi maruderami zajmie się Urząd Skarbowy.

W 2021 roku liczba płatników abonamentu RTV była najniższa od wielu lat. Polacy bardzo niechętnie wnoszą opłaty za abonament RTV. Cóż, możliwe że wynika to z drastycznie niskiego poziomu jakości programów emitowanych w publicznej telewizji. Discopolowy sylwester, stałe manipulacje serwisów informacyjnych oraz skompromitowani prowadzący – nie wygląda to najlepiej. Z pewnością to także zasługa platform streamingowych. Poza przecierającym szlaki Netflixem obecnie mamy w Polsce szeroki wybór serwisów tj. Amazon, HBO GO (wkrótce HBO MAX), a także Player oraz platformy poświęcone tematyce sportowej.

Abonament RTV będzie ściągany przez Urząd Skarbowy

O tym, że jest źle wiemy wszyscy. Rośnie inflacja, ceny gazu oraz elektryczności. Droższe stają się zwyczajne codzienne zakupy. Spada siła nabywcza złotówki, a przecież na państwie ciążą zobowiązania do m.in. wypłaty świadczeń socjalnych oraz dodatkowych emerytur. Dlatego od nowego roku wzrosnąć ma ściągalność opłat za abonament RTV.

Poczta Polska nie będzie odpuszczała osobom, które nie płacą za abonament RTV. Od osób, które dotychczas nie płaciły abonamentu urzędnicy po przeprowadzeniu weryfikacji będą wzywali do uiszczenia opłaty w wysokości 30-krotności miesięcznej opłaty abonamentowej (24,50 x 30) tj. kwoty 735 zł.

W sytuacji, gdy nie odpowiemy na wezwanie do zapłaty, po 7 dniach od niezrealizowania obowiązku zapłaty zainteresuje się nami Urząd Skarbowy. W 2021 roku urzędy skarbowe w całym kraju otrzymały ponad 100.000 wniosków o stosowne ukaranie wszystkich dłużników, którzy uchylają się od obowiązku płacenia abonamentu.

Wystawiony przez Urząd Skarbowy wniosek o egzekucje trafia następnie do komornika. Natomiast komornik, w drodze przymusu egzekucyjnego zajmuje środki znajdujące się na naszym koncie, pensję lub świadczenia emerytalne – jeśli dłużnik jest do nich uprawniony.

Warto podkreślić, że usprawniony został mechanizm przekazywania informacji pomiędzy instytucją poczty a komornikami. Obecnie jest on zdecydowanie sprawniejszy oraz szybszy, ponieważ wnioski są wystawiane, a następnie wysyłane drogą elektroniczną.