W Bestcena.pl faktury (polskiej) nie otrzymasz. Czy sklep próbuje unikać płacenia podatku VAT?

Podatki Technologie Zakupy dołącz do dyskusji (71) 01.05.2018
W Bestcena.pl faktury (polskiej) nie otrzymasz. Czy sklep próbuje unikać płacenia podatku VAT?

Marek Krześnicki

W budzącym kontrowersje sklepie Bestcena.pl faktury nie otrzymasz, a firma oszukuje na podatkach – takie wpisy nie są rzadkością w internecie. Ile w tym racji?

Ministerstwo Finansów jakiś czas temu wydało komunikat, w którym czytamy między innymi:

W wyniku monitoringu informacji w internecie, w szczególności na popularnych platformach aukcyjnych, stwierdzono rozpowszechnioną praktykę sprzedaży nowych towarów przez podmioty zarejestrowane jako podatnicy VAT, które w parametrach aukcji wskazują: „Nie wystawiam faktury”. Dotyczy to przede wszystkim towarów z kategorii elektronika, zwłaszcza telefonów komórkowych i tabletów.

Komunikat ten wydawał się być niemal wprost adresowany do właścicieli sklepu Bestcena.pl. Na Allegro Bestcena.pl opinie ma raczej pozytywne, jednak wielu użytkowników zwraca uwagę na problemy z fakturami.

Faktury Bestcena.pl – niby PL w nazwie, ale jednak EN na fakturze

W komentarzach możemy m.in. przeczytać, że

Nie wystawiają faktury vat na produkty nowe ! Uwaga na tą firmę !! Myślę że Urząd Skarbowy prędzej czy później się ni mi zainteresuje.

czy też

Firma przy każdej próbie sprzedaży swoich produktów próbuje migać się od płacenia vatu i podatku !!!!! Fakturę wystawiają z jakimiś chorymi danymi niby słowacja niby anglia!!! Skoro jak wół podajecie że sprzedawcą jest firma z Poznania i podajecie nip i wszystko to jakim prawem wystawiacie faktury z firm z innego kraju!!!!!! Nie wiem czy policja skarbowa już się tym zainteresowała. co do samego telefonu i jakości obsługi to zdecydowanie nie polecam!!”

albo

Nie polecam. Zanim dokonasz zakupu, zastanów się. Mimo że sprzedawcą jest polska spółka BESTCENA sprzedawca do przesyłki dołączył fakturę wystawioną przez firmę HATON LTD zarejestrowaną w Wielkiej Brytanii. Nigdzie w opisie sprzedawca nie informuje kupujących że faktura pochodzi od zagranicznej spółki, a kupujący nie otrzyma polskiej faktury zakupu. W związku z zaistniałą sytuacją zmuszony jestem podjąć kroki prawne i urzędowe.”

To akurat nie powinno dziwić czytelników Bezprawnika, którzy wiedzą (bo czytali linkowany wyżej tekst), że HATON Ltd. to po prostu… sprzedawca, dla którego Bestcena.pl było marką handlową (a dokładnie: administratorem strony internetowej). Było, bo obecnie wygląda to nieco inaczej: sprzedawcą nie jest jest Bestcena.pl eshop sp. z o.o., ale Bestcena LTD z siedzibą w Suite no 2, First Floor, Kenwood, 77a Shenley Road, Borehamwood WD6 1AG United Kingdom. Polska spółka jest jedynie administratorem strony, a więc nie jest stroną umowy sprzedaży.

Bestcena.pl – bez VAT, ale czy bez wad?

To wszystko może oznaczać, że kupując od tego konkretnego sprzedawcy towar „na firmę” albo faktury nie otrzymamy w ogóle (takie historie też są wytykane w komentarza na Allegro), albo otrzymamy od zagranicznego podmiotu. W konsekwencji polski budżet może nie otrzymać nawet kilkunastu milionów złotych podatku VAT z tytułu sprzedaży. Jak wskazuje jeden z użytkowników serwisu Wykop.pl, obroty Bestcena.pl tylko w sektorze telefonów komórkowych i smartfonów na Allegro oscylują w granicach 5 milionów złotych miesięcznie.

Żeby nie było wątpliwości: zagraniczne podmioty mają prawo handlować w Polsce – z czego zresztą sami chętnie korzystamy, np. kupując za grosze rzeczy na AliExpress. Ale niektóre działania Bestcena.pl budzą wątpliwości, jak choćby ograniczenie sprzedaży na rzecz przedsiębiorców (a więc „z fakturą”) na jedną SZTUKĘ miesięcznie. Nie wspominając o szeregu wyłączeń w przypadku takiej sprzedaży, jak choćby z tytułu rękojmi. Mówiąc krótko: zakup taki jest co najmniej ryzykowny. Można się domyślać, że takie obostrzenia zniechęcają klientów do zakupu i uzyskania na niego faktury VAT.

Niska cena w tym wypadku nie bierze się znikąd.

71 odpowiedzi na “W Bestcena.pl faktury (polskiej) nie otrzymasz. Czy sklep próbuje unikać płacenia podatku VAT?”

  • Legalnie ma siedzibę za granicą. Co sprawia że sprzedaje używane telefony jako nowe i nawet nie można ich zwrócić na rękojmii.

 1. Drodzy klienci którzy otrzymują paragony od tej firmy. Zwróćcie uwagę jaka stawka VAT na paragonie jest objęty telefon. Jeśli jest to 0% nie macie gwarancji! Ponad rok temu zakupiłem telefon na allegro od podobnej firmy – obecnie nie istnieją juz. Telefon kosztował 200 zł taniej niż u reszty sprzedawców. Kwota ta nie wzbudziła moich obaw bo 200 zł to nie aż tak duża różnica w cenie gdy bierzemy pod uwagę sprzęt warty ponad 2 tysiące. Otrzymałem paragon, pięknie wypełniony dokument gwarancyjny itp. Jakież było moje zdziwienie gdy zanioslem telefon do autoryzowanego serwisu na naprawę gwarancyjna. Pani w okienku powiedziała że nie może przyjąć telefonu ponieważ nie naprawiaja urządzeń w której dokument sprzedaży ma zerową stawkę VAT wskazując mi to na praagonie. Nigdy nie patrzyłem na stawkę podatku na paragonie i ładnie dałem się wrabac w bambuko. W innym serwisie przyjęli telefon na warunkowa gwarancje czyli taka w której zapisują że nie miałem że sobą dokumentu spezedazowego ale telefon po sprawdzeniu był z polskiej dystrybucji. Akcja ta jest jednorazowa i generalnie w rocznym telefonie już nie mam gwarancji. Dlatego jeśli czytacie ten komentarz walcie do tego sprzedawcy jak w dym po faktury wystawione na podstawie paragonu lub korektę paragonu. Pozdrawiam

  • To akurat nic dziwnego, że używane telefony nie mają gwarancji, bo ta przysługuje tylko pierwszemu nabywcy.

   • Qba nie wiem ile ci płacą za reklamę ale jak wchodzę na Empik albo inny sklep i jest napisane że zakup przez BESTCENA to nie ma informacji że cena jest ceną netto, nie jest też napisane że produkt nie jest nowy….. Ogólnie trzeba strasznie uważać jak się kupuje bo przy zakupie na firmę jest mega problem zamiast taniej można kupić drożej. W empiku już chyba nigdy nie kupię kupię elektroniki bo ostatniej akcji z próbą wciśnięcia mi telefonu w cenie netto zamiast brutto. A jeśli towary są używane to powinno być to sprzedawane jao OUTLET i tak powinno być opisane

 2. Jeszcze kilka miesięcy rządów kato-faszystów i motłoch zacznie nazywać sprzedawców spekulantami, a na prywaciarzy będą nagonki i piętnowania.
  Jak jestem w Polsce nigdy nie biorę paragonu, niech go sobie sprzedawca wycofa, po wała ma płacić haracz na reżim? Żeby dali kolejne miliardy Goebelsowi na TVPiS albo do Torunia na sekte pedofilską? Ludzie, co z wami!
  Dymanie systemu powinno byc we krwi, to odruch bezwarunkowy!
  Będziesz mi tu bredził o gwarancji? Kupując okulary Ray Ban w skansenie masz dwa lata gwarancji, kupując u mnie w US jeśli je zgubię, drugie kupuje -50%. Dlaczego w PL tego nie ma? Ano nie ma, bo wzorem Kuźniara w WalMart ginęły by 2/3.

  To co robi bestcena jest legalne i możecie ich cmoknąć.
  Oczywiście oni robią w detalu i drobnicy, stad i sposoby mają, można okreslić grubiańskie.

  Jako że nie jestem Polakiem oraz nie przebywam w tym skansenie, nie płace tu podatków. Logiczne? Tak.
  Spółka w Singapurze nie płaci podatków od dochodów uzyskanych poza Singapurem, nie dotyczy mnie także GST(taki VAT), a nie zatrdniając miejscowych także ichniejszy ZUS.
  Legalne TAK.

  Nie będę was uczył, bo za naukę się płaci ale zgodnie z prawem moge kupić buty po 100 pln brutto od polskiego producenta, sprzedać je sklepowi po 90 pln i jeszcze na tym zarobić.

  Takie życie.

    • WDT dotyczy podatników VAT, więc jeżeli przesyłają podatnika VAT w Polsce to ta firma wystawia faktury i placi VAT do US. Jeżeli to sprzedaż konsumencka to firma ma obowiązek zapłacić VAT w kraju dostarczenia.

 3. Witam wiem gdzie mają siedzibę w Poznaniu macie jakieś pytania do nich to mogę podejść i się zapytać

 4. Panowie „prawnicy”, a zgodnie z Polskim i unijnym prawem sprzedaż konsumencka na terenie Polski nie wymaga płacenia VAT w Polsce?

  Te artykuły to już chyba zaczynają pisać licealiści..

  • Kwestia jest taka: jakie ilości telefonów sprzedali z fakturą, a ile sztuk poszło bez faktury VAT ?

 5. Z artykułu nie dowiedziałem się czy działanie bestcena jest legalne, czy też nie. Może jakiś komentarz eksperta podatkowego?

 6. Następne popłuczyny „pato-dziennikarstwa”. „Artykuł” na podstawie którego stworzono ten „wpis” został usunięty za propagowanie oszustwa przez konkurencje. Ciekawe ile jeszcze razy zostanie powielony …….

 7. Tak samo działa GearBest, wysyłają z polskiego magazynu a fakturę dają chińską na ułamek wartości.

 8. Myslę sobie, że ten „VAT” wymyślono po to, żeby można było bezkarnie i legalnie okradać całe państwa. Dziwne tylko, że całe państwa nie zlikwidują tego badziewia. Przecież są z tym same kłopoty generujące gigantyczne koszty. Może bez „VAT” było by bezpieczniej i taniej? Polecam pośledzić rozpoczynający się proces „handlarzy powietrzem”. Chodzi o gigantyczne przekręty VAT przy handlu emisjami CO2. W Paryżu ruszył właśnie proces „mafii CO2” – międzynarodowej grupy przestępczej, która na handlu emisjami CO2 wyłudzała gigantyczne kwoty podatku VAT, a w mediach ciiiisza…

 9. Napisałeś to już z 5 razy. Poza tym jeśli tak jest, to w którym miejscu na ich stronie jest taka informacja?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *