Od 31 lipca będzie można składać wnioski o bon turystyczny. Wcześniej ruszy rejestracja przedsiębiorców

Zakupy Dołącz do dyskusji (36)
Od 31 lipca będzie można składać wnioski o bon turystyczny. Wcześniej ruszy rejestracja przedsiębiorców

Bon turystyczny 31 lipca zacznie swoją, zaplanowaną na ponad półtora roku, misję ratowania polskiej branży turystycznej. Tego dnia osoby uprawnione będą mogły zacząć składać wnioski o jego przyznanie. Zrobią to za pomocą systemu PUE ZUS. Z kolei 25 lipca zacznie się rejestracja przedsiębiorców, którzy chcą wziąć udział w programie. Wielu z nich liczy, że bon pomoże uratować ich biznes.

Bon turystyczny 31 lipca

Rejestracja w systemie PUE ZUS ruszy 31 lipca. Zapowiedział dziś to w rozmowie z Polską Agencją Prasową wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy. O bon turystyczny wnioskować będą mogli rodzice dzieci do 18 roku życia, czyli osoby uprawnione do otrzymywania świadczenia 500 plus. Sam bon ma przybrać postać kodu dostarczanego poprzez SMS-a. Teoretycznie więc już 1 sierpnia pierwsi chętni będą mogli opłacić na przykład swój pobyt nad morzem za pomocą bonu.

Niecały tydzień wcześniej, bo 25 lipca, rejestrować zaczną się przedsiębiorcy, którzy na bonie turystycznym będą chcieli skorzystać. Chodzi tu o firmy działające w branży turystycznej. Ale nie wszystkie, bo 500 plus na wakacje będziemy mogli wydać po pierwsze tylko w Polsce, po drugie na rzecz dziecka, a po trzecie na ograniczoną liczbę usług. Mowa tu głównie o usługach hotelarskich albo wyjazdach zorganizowanych. Być może jeszcze przed startem bonu ten wachlarz usług zostanie poszerzony, ale zapomnijmy o płaceniu bonem na przykład za obiad w restauracji.

Wiceminister Gut-Mostowy zapewnia, że przelewy za usługi, za które turyści zapłacą bonem, będą docierać do przedsiębiorców w ciągu 14 dni. A listę podmiotów, które będą mogły na bonie skorzystać, ma udostępnić na swojej stronie Polska Organizacja Turystyczna.

Przedsiębiorcy na razie zdezorientowani

Szybka instrukcja obsługi rejestracji firmy w systemie PUE ZUS na pewno się przyda. Bo, jak wynika z raportu portalu Noclegi.pl, aż 78% hotelarzy nie wie, w jaki sposób ubiegać się o status obiektu, który może rozliczać bony turystyczne. Trudno się dziwić tak dużemu odsetkowi zdezorientowanych – przepisy, mechanizmy i systemy informatyczne powstają praktycznie na naszych oczach, wszystko po to by udało się jeszcze w tym sezonie podreperować budżety firm z branży turystycznej.

Noclegi.pl przepytały właścicieli 2500 obiektów. 46% z nich uważa, że bon turystyczny 500 zł pomoże im przetrwać kryzys wywołany przez pandemię koronawirusa. Z kolei prawie 18% uważa, że bon ich sytuacji nie poprawi. Wśród nich może być wielu właścicieli dużych hoteli, które niestety w te wakacje często nie mogą dojść nawet do 50-procentowego obłożenia. Powód jest prosty – ludzie unikają większych skupisk ludzkich i wolą wyjazdy na przykład do domków letniskowych. Trudno przewidzieć czy bon turystyczny wpłynie na zmianę tej tendencji.