Możliwy jest nowy program budowy mieszkań. Ale tylko dla jednej grupy społecznej

Nieruchomości Państwo Społeczeństwo Dołącz do dyskusji
Możliwy jest nowy program budowy mieszkań. Ale tylko dla jednej grupy społecznej

Niedawno minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk zapowiadał, że program wsparcia mieszkalnictwa będzie obejmować co najmniej kilka rozwiązań, a Kredyt na start ma być tylko jednym z nich. Teraz minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz zapowiedziała budowę mieszkań dla osób starszych. Nowe budynki miałyby powstać na terenach pogórniczych.

Rząd myśli o budowie mieszkań dla osób starszych. Mają być specjalnie dostosowane

W kontekście wsparcia mieszkalnictwa przez rząd najczęściej mówi się o Kredycie na start. Wcześniej przedstawiciele Lewicy przekonywali wprawdzie, że rządzący chcą też budować tanie mieszkania na wynajem, jednak nie wiadomo, czy rząd faktycznie jest zdecydowany na taki rodzaj wsparcia. Teraz okazuje się, że w grę wchodzi jeszcze inne rozwiązanie – czyli budowa mieszkań dla osób starszych. O tym, że taka propozycja już jest przygotowywana, poinformowała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

Jak miałoby to wyglądać w praktyce? Po pierwsze, państwo miałoby najprawdopodobniej tylko w niewielkiej części finansować tego rodzaju inwestycję. Minister zaznaczyła, że konieczne jest znalezienie finansowania, ale jednocześnie „nawet nie chodzi o to, żeby szukać pieniędzy w budżecie na tego typu rozwiązania”, tylko żeby – jak stwierdziła – przygotować „montaż finansowy”, czyli de facto pozyskać wielu partnerów chętnych do zaangażowania się w projekt. Jak zresztą stwierdziła minister, projektem budowy mieszkań dla osób starszych powinny być zainteresowane m.in. samorządy, ponieważ byłoby to długofalowo tańsze rozwiązanie, niż kierowanie osób starszych do całodobowych placówek. Należy zresztą przy tym pamiętać, że społeczeństwo coraz szybciej się starzeje, a seniorów będzie tylko przybywać.

Czym jednak mieszkania dla osób starszych miałyby się różnić np. od mieszkań komunalnych i jak mogłyby zastąpić placówki dla seniorów? Kluczem jest specjalne dostosowanie tych lokali; miałyby zostać wyposażone w rozwiązania, które pomogą seniorom samodzielnie funkcjonować w wybudowanych mieszkaniach. Oprócz tego w budynkach miałyby funkcjonować „kluby seniora”; wyznaczone zostałyby również osoby, do których seniorzy w każdej chwili mogą się zwrócić z nagłym problemem.

Na razie mieszkania dla osób starszych miałyby powstać na Śląsku. Ale takie inicjatywy mogą przyjąć się w całej Polsce

Mieszkania, o których mówiła minister, miałyby powstać na terenach pogórniczych, w Katowicach; za takim zagospodarowaniem ziemi opowiada się również minister przemysłu Marzena Czarnecka. Niewykluczone jednak, że gdyby projekt zakończył się sukcesem, wdrożenie podobnych rozwiązań byłoby możliwe też w innych regionach Polski. Na razie jednak wciąż jest zbyt dużo niewiadomych – i chodzi nie tylko o finansowanie przedsięwzięcia, ale też jego realizację, a następnie ewentualne przydzielenie mieszkań seniorom i opracowanie zasad, na podstawie których mogliby korzystać z lokali.