Czternasta emerytura w 2023 roku. Minister Soboń podał datę

Codzienne Finanse Państwo Dołącz do dyskusji
Czternasta emerytura w 2023 roku. Minister Soboń podał datę

Dodatkowe świadczenia roczne to pomysł rządzących na poprawę sytuacji seniorów. Najpierw PiS wprowadził trzynastkę, a następnie czternastkę. Dziś wstępną datę wypłaty tej drugiej podał sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Artur Soboń. Sprawdź, kiedy zostanie wypłacona czternasta emerytura w 2023 roku.

Czternasta emerytura w 2023 roku. Kiedy wypłata?

W poniedziałkowy ranek minister Artur Soboń gościł w Polskim Radio Lublin. Urzędnik odpowiadał m.in. na pytania o stan budżetu państwa wobec zapowiadanych podwyżek świadczeń socjalnych. Zgodnie ze słowami sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów ciągłość świadczenia, jakim jest czternasta emerytura, nie jest zagrożona. Chodzi w tym przypadku zarówno o ten rok, jak i kolejne. Mówił także o mechanizmie stałym, który ma właśnie zapewnić tę ciągłość.

Ze słów ministra Sobonia wynika, że emeryci mogą się spodziewać dodatkowych środków już w sierpniu, a najdalej we wrześniu. Prawdopodobnie wypłaty czternastek w kolejnych latach również można się spodziewać właśnie w tych miesiącach. Jednak wiele zależy od tego, kto wygra jesienne wybory parlamentarne i jak w kolejnych latach będzie się kształtował budżet państwa.

Ile wynosi czternastka?

Jeszcze we wrześniu 2022 roku pisaliśmy, że czternastej emerytury w 2023 roku może zwyczajnie nie być. Oliwy do ognia dolewał fakt, że wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed unikał jednoznacznych deklaracji w tej sprawie. Według zapewnień rzecznika rządu Piotra Müllera ustawa w tej sprawie ma być procedowana już na najbliższym posiedzeniu Sejmu, czyli w tym tygodniu. Z dokładnymi szacunkami dotyczącymi kwoty czternastej emerytury należy się wstrzymać przynajmniej do opublikowania projektu na sejmowych stronach. Jednak nic nie wskazuje na to, by miały się one różnić od świadczeń wypłacanych w poprzednich latach.

Maksymalna wysokość czternastej emerytury w 2023 roku będzie wynosiła równowartość minimalnej emerytury, czyli 1 588,44 zł. Netto, czyli „na rękę” będzie to 1 445,48 zł. Na takie świadczenie mogą liczyć emeryci, którzy otrzymują podstawowe świadczenie w wysokości nie większej niż 2 900 zł brutto. Po jego przekroczeniu wysokość „czternastki” będzie konsekwentnie malała zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Dla emerytów otrzymujących świadczenie powyżej 4 400 zł brutto czternasta emerytura nie będzie wypłacana.