Detailing samochodowy to super pomysł na biznes, ale musimy spełnić wymogi jak przy otwieraniu małej elektrowni atomowej

Firma Moto Prawo Dołącz do dyskusji
Detailing samochodowy to super pomysł na biznes, ale musimy spełnić wymogi jak przy otwieraniu małej elektrowni atomowej

Studia detailingu samochodowego to świetny pomysł na biznes dla wszystkich osób kochających motoryzację. Nazywane często samochodowym SPA, detailing samochodowy to zbiór prac, które obejmują pielęgnację i renowację wnętrza, jak i elementów zewnętrznych samochodu. Warto pamiętać jednak o wymogach prawnych, które dotyczą otwarcia tego typu biznesu. Ich spełnienie jest konieczne po to, aby firma działała legalnie i sprawnie.

Car detailing to stosunkowo nowy rodzaj działalności, zyskujący spora popularność

Osoby prowadzące firmę detailingową to w dużej części fanatycy motoryzacji, którym przyjemność sprawia dbanie nie tylko o swój, ale i cudzy samochód. Fachowcy potrafią zdziałać cuda i doprowadzić do lśnienia nie tylko karoserię samochodu, reflektory czy inne elementy zewnętrzne, ale i tapicerkę. Do renowacji i pielęgnacji elementów samochodu używa się nie tylko specjalnych środków chemicznych i kosmetyków samochodowych, ale i detergentów i specjalnych powłok zabezpieczających (np. ceramicznych).

Taki model działalności biznesowej wymaga niestety uzyskania szeregu zezwoleń prawnych

Jednym z podstawowych zezwoleń, jakie musi być uzyskane przez właściciela firmy car detailingowej, jest decyzja środowiskowa. Można ją uzyskać u prezydenta miasta, burmistrza lub wójta gminy. Charakter działalności tego typu wymaga także uzyskania decyzji wodno-prawnej. Decyzja ta jest kluczowa m.in. dlatego, że car detailing wiąże się nierozerwalnie z koniecznością regularnego zrzucania ścieków o charakterze przemysłowym.

Otwierając studio car detailingowe, musimy pamiętać także o zezwoleniu na wytwarzanie odpadów. W tym przypadku właściciel firmy musi się zgłosić do starosty powiatowego, który jest upoważniony do wydawania odpowiednich decyzji w tej materii.

Powstawanie ścieków przemysłowych to największy efekt uboczny prowadzenia działalności car detailingowej

Specyfika działalności tego typu wymaga zatem stosowania specjalnych elementów np. tzw. osadników, które zapobiegają zapychaniu się kanalizacji w miejscu prowadzenia działalności gospodarczej. Właściciel musi bezwzględnie dopełnić tych procedur, aby uniknąć konieczności wzywania pogotowia wodociągowo-kanalizacyjnego.  Studio car detailingowe jest w tym przypadku traktowane tak samo, jak myjnia samochodowa. Musi ono posiadać odprowadzenie wody do kanalizacji miejskiej. Bez tego niemożliwe stanie się bezpieczne dla środowiska usuwanie brudnej wody, która zawiera często substancje ropopochodne.

Osadniki i elementy przyłączeniowe kanalizacji muszą być także regularnie czyszczone przez wyspecjalizowane firmy. Właściciele firm detailingowych muszą przygotować się także na coroczne kontrole w firmie. Kontrolujący sprawdzają sprawność działania wszelkich instalacji, a także osadników i separatorów.