Długi urlop regeneracyjny coraz częściej jest przyznawany także polskim pracownikom

Praca Dołącz do dyskusji (22)
Długi urlop regeneracyjny coraz częściej jest przyznawany także polskim pracownikom

Długi urlop regeneracyjny to inaczej urlop sabbatical lub urlop szabatowy. Na świecie korzystają z niego pracownicy, którzy potrzebują dłuższej przerwy od pracy. W Polsce pojawiają się pierwsi pracodawcy, którzy również decydują się na wysłanie pracownika na taki urlop. Czy jest on uregulowany przepisami prawa i kto go może dostać?

Długi urlop regeneracyjny to na razie dobra wola pracodawcy

Długi urlop regeneracyjny nie był na razie przedmiotem prac ustawodawcy. Teoretycznie najbliższym odpowiednikiem mógłby być urlop bezpłatny ze względu na długość trwania urlopu. Należy jednak pamiętać, że po pierwsze urlop bezpłatny nie wiąże się z wypłacaniem wynagrodzenia pracownikowi. Po drugie zdaniem ustawodawcy celem urlopu bezpłatnego nie jest regeneracja pracownika. Długi urlop regeneracyjny, cieszący się coraz większą popularnością na świecie. Jest jednak – co bardzo ważne – urlopem płatnym, a jego głównym celem jest właśnie regeneracja sił pracownika.

To, że długi urlop regeneracyjny w Polsce nie jest jeszcze uregulowany przepisami prawa nie znaczy jednocześnie, że pierwsi pracownicy nie przebywają na takich urlopach. Największe szanse na skorzystanie z długiego urlopu regeneracyjnego mają pracownicy międzynarodowych korporacji lub osoby, które pracują na niezwykle odpowiedzialnych stanowiskach. W interesie firmy jest utrzymanie tego pracownika w jak najlepszej formie (np. jest specjalistą, którego bardzo trudno zastąpić).

Długi urlop regeneracyjny to jednak wcale nie czas na leżenie pod palmami

Jeśli ktoś myśli że urlop sabbatical (który można nazwać roboczo właśnie długim urlopem regeneracyjnym) to w takim razie czas na odpoczynek pracownika pod palmami na koszt pracodawcy, to oczywiście jest w błędzie. Najczęściej pracownik zobowiązuje się np. do dokształcenia z konkretnej dziedziny, która odgrywa coraz większą rolę w efektywnym funkcjonowaniu firmy. Oczywiście pracownik przebywający na takim urlopie ma całe mnóstwo czasu na odpoczynek. Warto jednak pamiętać, że długi urlop regeneracyjny powinien wiązać się też z wymiernymi korzyściami dla pracodawcy.

Urlop sabbatical ma jednak też swoje złe strony. Przede wszystkim pracownik, który na nim przebywa (a bardzo często są to osoby na wyższych stanowiskach, kierujące zespołem) traci kontakt ze współpracownikami. Po powrocie musi ponownie wdrażać się do pracy zespołowej. Po drugie, długi urlop regeneracyjny może sprawić, że niektóre czynności będą pracownikowi przychodzić znacznie trudniej niż przed urlopem, ponieważ zabraknie codziennej rutyny. Urlop sabbatical jest jednak – z punktu widzenia badań naukowych – niezwykle potrzebny. Kilkumiesięczna czy roczna przerwa może zapobiec przede wszystkim wypaleniu zawodowemu. Podnosi także komfort życia i sprawia, że samopoczucie pracownika jest znacznie lepsze. A to z kolei wpływa na jego efektywność w pracy i…zyski dla firmy.