Wyjaśniamy „Wiadomościom”, dlaczego Tusk nigdy nie zostanie prezydentem USA

Zagranica Dołącz do dyskusji (616)
Wyjaśniamy „Wiadomościom”, dlaczego Tusk nigdy nie zostanie prezydentem USA

Czy Donald Tusk, obecnie pełniący funkcję prezydenta Unii Europejskiej, może zostać prezydentem USA? To właśnie zasugerował Krzysztof Ziemiec, zapowiadając materiał o wyborach w Stanach Zjednoczonych. Czy faktycznie Polak ma szansę – i możliwości – na taki wybór?

Donald Tusk kandydatem na prezydenta USA?

„Wiadomości” TVP to sztandarowy program informacyjny telewizji publicznej. Co prawda spadająca widownia oraz liczne zarzuty o – powiedzmy – przychylność aktualnie rządzącej partii nie przysparzają chluby redakcji programu, to wciąż jest to źródło wiedzy dla milionów Polaków.

Żeby nie było wątpliwości – sam materiał dotyczy oczywiście Donalda Trumpa, nie Tuska, a prowadzący szybko sprostował swoją omyłkę. Omyłkę, która nie powinna specjalnie dziwić, wszak patrząc na treści tweetów red. Ziemca widać wyraźnie, którą stronę sceny politycznej darzy on sympatią.

Ale nie o polityce jest ten wpis. Czy Donald Tusk, gdyby bardzo tego chciał, mógłby wystartować w wyborach na prezydenta USA? To akurat jest stosunkowo proste do rozstrzygnięcia. Zgodnie z art. 2 amerykańskiej konstytucji z 1789 r. (cytat za sejm.gov.pl):

Nikt nie może zostać wybrany na urząd prezydenta nie będąc obywatelem Stanów Zjednoczonych od urodzenia albo w czasie uchwalania niniejszej konstytucji. Wybrana na ten urząd może być tylko osoba, która ma ukończone trzydzieści pięć lat i zamieszkuje w Stanów Zjednoczonych od lat czternastu

Posiadanie obywatelstwa USA zostało sprecyzowane dopiero w XIV poprawce z 1868 r. Zgodnie z §1:

Każdy, kto urodził się lub naturalizował w Stanach Zjednoczonych i podlega ich zwierzchnictwa, jest obywatelem Stanów Zjednoczonych (…)

Nie oznacza to jednak, że tylko urodzony w Stanach (tzw. prawo ziemi) jest obywatelem USA. Obywatelstwo, w przypadku urodzenia poza USA, można również dziedziczyć po rodzicach. Warunkiem jest, aby w chwili urodzenia co najmniej jeden z rodziców był obywatelem amerykańskim. Dalsze warunki zależą m.in. od chwili narodzin, tego, czy rodzice są małżeństwem, a także tego, jak dużo czasu rodzice spędzali poza Stanami. Jeśli odpowiednie warunki są spełnione, dziecko urodzone poza USA również jest obywatelem amerykańskim w chwili narodzin – i może zostać prezydentem.

Czytaj też: Czy w Stanach Zjednoczonych istnieje limit kadencji Prezydenta?

Reasumując, obecny stan prawny jest przeszkodą do tego, żeby Donald Trump Tusk został kolejnym, amerykańskim prezydentem.

W każdej sprawie, dotyczącej problemów związanych z obywatelstwem, a także wszelkimi innymi, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.