Czy Donald Tusk, obecnie pełniący funkcję prezydenta Unii Europejskiej, może zostać prezydentem USA? To właśnie zasugerował Krzysztof Ziemiec, zapowiadając materiał o wyborach w Stanach Zjednoczonych. Czy faktycznie Polak ma szansę – i możliwości – na taki wybór?

Donald Tusk kandydatem na prezydenta USA?

„Wiadomości” TVP to sztandarowy program informacyjny telewizji publicznej. Co prawda spadająca widownia oraz liczne zarzuty o – powiedzmy – przychylność aktualnie rządzącej partii nie przysparzają chluby redakcji programu, to wciąż jest to źródło wiedzy dla milionów Polaków.

Żeby nie było wątpliwości – sam materiał dotyczy oczywiście Donalda Trumpa, nie Tuska, a prowadzący szybko sprostował swoją omyłkę. Omyłkę, która nie powinna specjalnie dziwić, wszak patrząc na treści tweetów red. Ziemca widać wyraźnie, którą stronę sceny politycznej darzy on sympatią.

Ale nie o polityce jest ten wpis. Czy Donald Tusk, gdyby bardzo tego chciał, mógłby wystartować w wyborach na prezydenta USA? To akurat jest stosunkowo proste do rozstrzygnięcia. Zgodnie z art. 2 amerykańskiej konstytucji z 1789 r. (cytat za sejm.gov.pl):

Nikt nie może zostać wybrany na urząd prezydenta nie będąc obywatelem Stanów Zjednoczonych od urodzenia albo w czasie uchwalania niniejszej konstytucji. Wybrana na ten urząd może być tylko osoba, która ma ukończone trzydzieści pięć lat i zamieszkuje w Stanów Zjednoczonych od lat czternastu

Posiadanie obywatelstwa USA zostało sprecyzowane dopiero w XIV poprawce z 1868 r. Zgodnie z §1:

Każdy, kto urodził się lub naturalizował w Stanach Zjednoczonych i podlega ich zwierzchnictwa, jest obywatelem Stanów Zjednoczonych (…)

Nie oznacza to jednak, że tylko urodzony w Stanach (tzw. prawo ziemi) jest obywatelem USA. Obywatelstwo, w przypadku urodzenia poza USA, można również dziedziczyć po rodzicach. Warunkiem jest, aby w chwili urodzenia co najmniej jeden z rodziców był obywatelem amerykańskim. Dalsze warunki zależą m.in. od chwili narodzin, tego, czy rodzice są małżeństwem, a także tego, jak dużo czasu rodzice spędzali poza Stanami. Jeśli odpowiednie warunki są spełnione, dziecko urodzone poza USA również jest obywatelem amerykańskim w chwili narodzin – i może zostać prezydentem.

Czytaj też: Czy w Stanach Zjednoczonych istnieje limit kadencji Prezydenta?

Reasumując, obecny stan prawny jest przeszkodą do tego, żeby Donald Trump Tusk został kolejnym, amerykańskim prezydentem.

Potrzebujesz pomocy? Zadaj pytanie...

Pomoc prawna w najtrudniejszej sytuacji już od 49 złotych!

W każdej sprawie, dotyczącej problemów związanych z obywatelstwem, a także wszelkimi innymi, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.