Młodzież poniżej 18 roku życia bez e–dymka – o zmianie przepisów dotyczących (nie tylko e-)papierosów

Gorące tematy Państwo Dołącz do dyskusji (4)
Młodzież poniżej 18 roku życia bez e–dymka – o zmianie przepisów dotyczących (nie tylko e-)papierosów

Prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (czy jak wskazują popularne media ,,ustawą tytoniową”) przybierają na sile.

W chwili obecnej ustawę rozpatruje Stały Komitet Rady Ministrów. Ma się polepszyć poprzez zaostrzenie przepisów, co przewiduje nowelizacja ustawy?

Przede wszystkim wprowadzenie zakazu sprzedaży papierosów elektronicznych osobom poniżej 18 roku życia, tak jak w przypadku wyrobów tytoniowych.

Ponadto, przewiduje się wprowadzenie obostrzeń poprzez ograniczenie miejsc palenia papierosów elektronicznych, tak samo jak w przypadku wyrobów tytoniowych.

Istotną i jak się wydaje dość widoczną dla wszystkich na pierwszy rzut oka będzie wprowadzenie nowych ostrzeżeń zdrowotnych na opakowaniach wyrobów tytoniowych oraz powiązanych.

Pewnym zabezpieczeniem na przyszłość (zapewne po doświadczeniach z e–papierosami) jest wprowadzenie wymogu otrzymania zezwolenia na dopuszczenie do obrotu nowatorskiego wyrobu tytoniowego.

Za pozytywną zmianę należy również poczytać wprowadzenie wymagań technicznych dla producentów lub importerów w stosunku do papierosów elektronicznych lub pojemników zapasowych. Przedmiotowe zapewne wpłynie na zwiększenie się ceny w/w produktów tym nie mniej konsumenci będą uzyskiwać produkt lepszej jakości, spełniający określone normy.

Celem nowelizacji jest ograniczenie w sposób skuteczny dostępu do wyrobów tytoniowych dla dzieci i młodzieży, jak się wydaje projektowane zmiany mogą pomóc w osiągnięciu tego celu.

W mojej ocenie znowelizowane przepisy wpłyną pozytywnie na zdrowie młodszych jak i starszych obywateli, a tym samym poprawią sytuację nas wszystkich, gdyż cenę za używanie wyrobów tytoniowych płacimy w szczególności w postaci wydatków na publiczną służbę zdrowia.

Jaki ostatecznie przyjmie kształt nowelizacja ,,ustawy tytoniowej” będziemy informować niezwłocznie po uzyskaniu wiadomości w tym zakresie.

Jeśli chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika w powyższym lub też innym zakresie, to z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.