Emerytura minimalna powinna wynosić 1600 zł – Robert Biedroń wie skąd znaleźć na nią środki

Podatki Praca Społeczeństwo Dołącz do dyskusji (476)
Emerytura minimalna powinna wynosić 1600 zł – Robert Biedroń wie skąd znaleźć na nią środki

Robert Biedroń ujawnił szczegóły dotyczące proponowanych zmian w systemie emerytalnym. Według byłego prezydenta Słupska emerytura minimalna, bo o niej mowa, powinna wynosić nie mniej niż 1600 zł, dla osób mieszkających w Polsce przynajmniej 40 lat.

Emerytura minimalna – skąd pieniądze?

Na antenie radia TOK FM Robert Biedroń stwierdził, że wprowadzenie emerytury minimalnej na poziomie 1600 zł było by możliwe dzięki podniesieniu składek KRUS. Polityk uważa, że składki KRUS są niesprawiedliwie rozdzielane. Podniesienie składek KRUS o około 30 proc. przyniosło by oszczędności około półtora miliarda w skali roku. Uporządkowanie kwestii ZUS i KRUS Biedroń uznaje za konieczne.

1600 i więcej, czyli dwa filary

Modyfikacja systemu emerytalnego obejmowałaby również zasady przyznawania emerytury. Osoby, które wypracowały składki przekraczające emeryturę minimalną, otrzymywałyby świadczenie zwiększone o własny kapitał. Proponowanym rozwiązaniem są tzw. dwa filary:

„Pierwszy filar, czyli minimalna emerytura i drugi filar – wszystko to, co sobie na indywidualnych kontach emerytalnych odłożymy.”

Polityk dodaje, że działanie obowiązującego systemu emerytalnego wymaga ingerencji:

„Jeżeli chcemy żeby system emerytalny się nie zawalił, żeby on był sprawiedliwy, żeby nie było tak, jak dzisiaj, że pół miliona emerytów dostaje emeryturę poniżej tysiąca złotych (…) no to musimy to zmienić.”

Emerytura minimalna dotyczyłaby osób, które mieszkają w Polsce od minimum 40 lat. Dlaczego? Ponieważ teoretycznie pracowały one na rzecz rozwoju kraju.

Program wyborczy Roberta Biedronia

Jak podkreśla Robert Biedroń, emerytura minimalna to tylko jedno z rozwiązań proponowanego programu wyborczego, nowo powstającego ugrupowania politycznego. Ponadto polityk proklamuje rozdział państwa od Kościoła, propagowanie edukacji seksualnej, określenie standardów równouprawnienia kobiet i mężczyzn oraz zmiany dotyczące aborcji. Biedroń jest również zwolennikiem powiązania najniższego minimalnego wynagrodzenia ze średnią krajową.

Nowe ugrupowanie polityczne Roberta Biedronia

Już w niedzielę 3 lutego 2019 odbędzie się spotkanie, na którym Robert Biedroń ogłosi nazwę, propozycje programowe oraz zespół liderów tworzonej partii. Nie jest tajemnicą, że wielu Polaków chętnie widziało by w roli głowy państwa byłego prezydenta Słupska.

Fatalne prognozy emerytalne

Według raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), prognozowane emerytury w Polsce będą śmiesznie niskie. Jak pisaliśmy już na Bezprawniku, emerytura 20-latka wyniesie maksymalnie 1/3 przeciętnego wynagrodzenia netto. Rozwiązaniem systemowym miały okazać się Pracownicze Plany Kapitałowe. Wszystko wskazuje jednak na to, że emerytury dzisiejszych „młodych bogów” mimo wszystko będą bardzo niskie. Z listów z ZUS wynika, że zamiast rosnąć, emerytura maleje. Obecna ekipa rządząca przeforsowała np. emerytury dla matek 4 i więcej dzieci, jednak większych zmian w systemie emerytalnym nie przewiduje.

Przypomnijmy, że od marca tego roku najniższa emerytura, renta rodzinna, socjalna i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wyniesie 1100 zł. Dotąd było to 1029,80 zł.