GIODO chce zabronić kserowania dowodów osobistych

Gorące tematy Finanse Technologie Dołącz do dyskusji (15)
GIODO chce zabronić kserowania dowodów osobistych

Nowy Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych chce zmiany prawa, by kserowanie dowodów osobistych zostało zabronione.

Niemal każdą dorosłą osobę, która zakładała konto w banku, brała kredyt, podpisywała umowę o abonament komórkowy, czy też udając się do dziekanatów, spotkało kserowanie dowodów osobistych. Nowy Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych chce zmiany prawa, by zabronić tego procederu.

Wszelkie instytucje, które stosują kserowanie dowodów osobistych, tłumaczą że muszą to robić, by mieć pewność, że w przyszłości nikt nie będzie mógł podać się za petenta i okazać sfałszowanym dowodem. Zasłaniają się przepisami dotyczącymi:

obowiązku identyfikacji klienta i weryfikacji jego tożsamości na podstawie dokumentów lub informacji publicznie dostępnych

Nowy Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych dr Edyta Bielak-Jomaa twierdzi, że instytucje takie jak banki czy dziekanaty mają prawo żądać wglądu do dokumentów tożsamości w celu weryfikacji tożsamości petentów, ale nie powinny skanować ani kopiować tychże dokumentów i przechowywać tych danych w swoich archiwach.

Tak zarchiwizowane dokumenty mogą posłużyć nieodpowiedzialnym osobom lub oszustom do popełniania przestępstw. Niestety procederu tego nie można obecnie zabronić, gdyż nie zezwala na to prawo. Działania GIODO mają na celu przeanalizowanie możliwości zmiany prawa tak, by tego typu działania nie były dozwolone.

Jeśli masz problemy lub wątpliwości związane z kradzieżą tożsamości, używaniem danych osobowych przez oszustów i wyłudzaniem kredytów, zawieraniem umów przy użyciu fałszywych lub ukradzionych danych i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, to z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com