W wigilię zapominalscy mają szansę zrobić ostatnie zakupy. Przedstawiamy godziny otwarcia sklepów w wigilię 2019

Codzienne Zakupy Dołącz do dyskusji (17)
W wigilię zapominalscy mają szansę zrobić ostatnie zakupy. Przedstawiamy godziny otwarcia sklepów w wigilię 2019

W powszechnej opinii 24 grudnia jest już dniem w pełni świątecznym. To właśnie tego dnia rozpoczynamy obchody Świat Bożego Narodzenia. Większość dnia zajmują nam jednak przygotowania do wieczornej kolacji z bliskimi. Mimo wszystko jest to dzień pracujący, więc zapominalscy mają szansę tego dnia zrobić ostatnie zakupy. Przedstawiamy godziny otwarcia sklepów w wigilię 2019.

Święta Bożego Narodzenia w tym roku rozpoczynają się krótko po weekendzie. To oznacza, że wszystkie sklepy obecnie przeżywają oblężenie, a miasta korkują się w okolicach wszystkich centrów handlowych. Trwają gorączkowe poszukiwania ostatnich prezentów, a w sklepach spożywczych kolejki do kas ciągną się niemal kilometrami. Załatwianie zakupów na ostatnią chwilę to często konieczność. Zakończenie roku to gorący okres praktycznie w każdej branży i wielu z nas nie ma czasu na planowanie świąt kilka tygodni wstecz.

Wbrew powszechnemu mniemaniu, dzień wigilii Bożego Narodzenia nie jest dniem wolnym od pracy. 24 grudnia to w kalendarzu dzień jak każdy inny. Oczywiście tradycja obchodzenia tych świąt w Polsce sprawia, że to właśnie tego dnia zaczynamy obchody świąt. Siłą rzeczy wiele miejsc skraca godziny pracy, skoro i tak większość pracowników myślami jest już nad talerzem wigilijnego barszczu. Godziny otwarcia sklepów w wigilię również ulegają skróceniu.

Godziny otwarcia sklepów w wigilię

Nie jest to efekt dobrej woli managerów sieci handlowych. Zwyczaj wcześniejszego zamykania sklepów tego dnia znany jest już od lat, ale poważną rewolucję w tej kwestii przyniosła ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Zgodnie z art. 8 w wigilię Bożego Narodzenia handel jest możliwy wyłącznie do godziny 14.00

Art. 8. 1. W dniu 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy w placówkach handlowych:
1) handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem,
2) powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem – po godzinie 14.00 są zakazane, z wyjątkiem przypadków określonych w art. 6.

W wigilię sklepy będą otwarte krócej, niż pozwala na to ustawa

  • Godziny otwarcia sklepów w wigilię – Biedronka do godziny 13:00
  • Godziny otwarcia sklepów w wigilię – Lidl do godziny 12:30
  • Godziny otwarcia sklepów w wigilię – Tesco do godziny 13:00
  • Godziny otwarcia sklepów w wigilię – Netto do godziny 13:00
  • Godziny otwarcia sklepów w wigilię – Auchan do godziny 13:00
  • Godziny otwarcia sklepów w wigilię – Carrefour do godziny 13:00
  • Godziny otwarcia sklepów w wigilię – Żabka do godziny 14:00 – trzeba jednak pamiętać, że franczyzobiorca może ustalić inne godziny i samemu stanąć za kasą.

Podobne godziny otwarcia tego dnia mają największe centra handlowe. To oznacza, że zapominalscy mają szansę na zrobienie nie tylko zakupów spożywczych, ale także na zakup ostatnich prezentów. Zakupy na ostatnią chwilę nie są jednak najlepszym pomysłem. O ile sam jestem zagorzałym przeciwnikiem zakazywania handlu w niedzielę, to skrócenie czasu otwarcia sklepów w wigilię Bożego Narodzenia uważam za dobry pomysł. Pracownicy tych sklepów mają takie samo prawo do spokojnego przygotowania wigilijnej kolacji i spędzenia tego czasu z najbliższymi.