Bank Pocztowy wyciągnął asa z rękawa. To miły ukłon w stronę emerytów i fanów Cyberpunka

Finanse Dołącz do dyskusji
Bank Pocztowy wyciągnął asa z rękawa. To miły ukłon w stronę emerytów i fanów Cyberpunka

Odcisk palca to jedno z najlepszych zabezpieczeń z jakiego pozwala korzystać współczesna biometria. Odblokowujemy nim smarfony, logujemy się do bankowości mobilnej. Dlaczego więc nie autoryzować w ten sposób codziennych transakcji? Bank Pocztowy przeciwwskazań nie widzi. Karta biometryczna trafi także do klientów indywidualnych tego banku. Na razie w mocno ograniczonej ilości. 

Bank Pocztowy zrobił duży krok w stronę upowszechnienia rozwiązań biometrycznych w codziennym korzystaniu z kart płatniczych

Jak podaje portal Bankier.pl, Bank Pocztowy wprowadza kartę biometryczną dla klientów indywidualnych jako pierwszy bank w Polsce. W pierwszej limitowanej edycji oferowanych jest jedynie 950 sztuk. Karta biometryczna kosztuje 9,99 zł miesięcznie. Na pierwszy rzut oka trudno mówić o przełomie. Do tej pory jednak taka możliwość była zarezerwowana jedynie dla klientów firmowych. Krok w stronę upowszechnienia rozwiązań biometrycznych w codziennej bankowości jest więc niezwykle ważny.

Karta biometryczna pozwoli autoryzować wszystkie transakcje dokonywane dzisiaj za pomocą tradycyjnej karty płatniczej. W niektórych przypadkach oprócz odcisku palca jej właściciel będzie musiał podać kod PIN. Dotyczy to między innymi stykowych wypłat z bankomatów i wpłat na konto za pomocą wpłatomatów. Za pomocą karty będzie można również realizować płatności internetowe.

Klienci Banku Pocztowego, którzy zdecydują się skorzystać z karty biometrycznej, otrzymają za pośrednictwem kuriera coś jeszcze. Mowa o urządzeniu, które umożliwi zeskanowanie dwóch palców i pozyskanie ich biometrycznych wzorców. Czemu dwóch? Przedstawiciele banku przyznają, że zdecydowali się umożliwić zarejestrowanie drugiego palca z czystej wygody. To bardzo praktyczne rozwiązanie w sytuacji, gdy ma się zajętą jedną rękę. Na przykład wówczas, gdy rozmawiamy przez telefon albo zamawiamy jedzenie z samochodu.

Karta biometryczna w Banku Pocztowym to także ubezpieczenie zakupów online do kwoty 6000 zł w ciągu 30 dni od zakupu. W skład pakietu wchodzi także możliwość przedłużenia gwarancji o rok oraz prawo do uzyskania zwrotu do 2000 zł, jeżeli inny sklep oferuje kupiony produkt taniej.

Karta biometryczna to chyba najbezpieczniejsze rozwiązanie, jakie do tej pory wymyślono

Rozwiązania oparte o wzorzec biometryczny palca danej osoby są warte uwagi przede wszystkim dlatego, że są wyjątkowo bezpieczne. Spośród funkcjonujących obecnie biometrycznych metod zabezpieczenia to odcisk palca cieszy się szczególną popularnością. Za jego pomocą możemy dzisiaj odblokować smartfona, zrobić zakupy w Internecie i poza nim, oraz uzyskać dostęp do bankowości mobilnej. Nic więc dziwnego, że technologią tą interesują się banki.

Przedstawiciele Banku Pocztowego zwracają uwagę na szczególne zalety swojego nowego produktu. Wskazać można tu wypowiedź Sylwii Kosidło, Dyrektor Departamentu Bankowości Cyfrowej i Usług Płatniczych Banku Pocztowego.

Odcisk palca, a mówiąc precyzyjniej pozyskany wzorzec biometryczny odcisku linii papilarnych palca, jest czymś unikatowym dla każdego człowieka. Oznacza to, że wyeliminowane zostaje ryzyko dokonania transakcji zbliżeniowej przez kogoś innego niż prawowity posiadacz karty

Dodatkowym czynnikiem wartym wzięcia pod uwagę jest sposób obchodzenia się z danymi użytkownika. Wzorzec biometryczny palca nie będzie zapisywany ani przez systemy Banku Pocztowego, ani przez czytniki. Dotyczy to także terminali POS oraz bankomatów. Wzorzec znajdzie się tylko i wyłącznie na karcie. Dzięki temu tylko jej prawowity posiadacz dokona płatności za jej pomocą.

To duży skok jakościowy względem współczesnej technologii zbliżeniowej, która w zasadzie pozwalają płacić cudzą kartą płatniczą praktycznie każdemu. Przynajmniej do momentu, w którym taka osoba musi wpisać kod PIN. Jeżeli udało się jej go poznać, to może wypłacić z konta tyle pieniędzy, na ile pozwalają przypisane do niego limity transakcyjne. Karta biometryczna praktycznie eliminuje to ryzyko. Pewną „wadą” jest oczywiście to, że nie sposób z taką kartą, na przykład, posłać dziecka do sklepu. Dlatego to znakomite rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie przede wszystkim bezpieczeństwo swoich pieniędzy.