Ekspres do kawy i komplet wypoczynkowy też można wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Nawet przy prowadzeniu firmy we własnym mieszkaniu

Firma Gorące tematy Podatki dołącz do dyskusji (135) 28.08.2020
Ekspres do kawy i komplet wypoczynkowy też można wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Nawet przy prowadzeniu firmy we własnym mieszkaniu

Edyta Wara-Wąsowska

Przedsiębiorcy prowadzący firmę z własnego mieszkania mogą coraz swobodniej wliczać w koszty uzyskania przychodu coraz więcej wydatków. Także w sytuacji, gdy są to wydatki pośrednie i nie zawsze oczywiste.

Koszty firmowe przy prowadzeniu działalności z mieszkania. Fiskus coraz łagodniejszy

Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą we własnym mieszkaniu mogą wliczyć koszty mieszkania w koszty uzyskania przychodu – chodzi m.in. o koszt czynszu czy mediów. Nie muszą już w tym celu wydzielać specjalnej przestrzeni. Nie mogą jednak zapominać, że powinni natomiast określić (w miarę precyzyjnie), w jakiej części nieruchomość jest wykorzystywana do prowadzenia działalności. Najlepiej określić to procentowo (np. 20 proc., 50 proc. itd.). Od tego będzie zależeć, jaką część wydatków na mieszkanie przedsiębiorca powinien wliczyć do koszów uzyskania przychodu.

Jakie jeszcze mogą być koszty firmowe przy prowadzeniu działalności z mieszkania? Przedsiębiorcy powinni pamiętać, że możliwe jest także wliczenie zakupu różnego rodzaju sprzętów (m.in. laptopa, ale w zależności od rodzaju działalności – także aparatu, kamery itd.) czy mebli (biurka, fotela czy szafki na dokumenty). O ile jednak możliwość wliczenia takich kosztów wydaje się właściwie oczywista, o tyle przedsiębiorcy mogą się zastanawiać, czy w koszty firmowe przy prowadzeniu działalności mogą wliczyć także wydatki na takie urządzenia jak choćby ekspres do kawy.

Remont, sofę wypoczynkową czy ekspres do kawy też można wliczyć w koszty firmowe

Niektórzy przedsiębiorcy mogą być zaskoczeni, ale w przypadku niektórych wydatków fiskus jest naprawdę liberalny. Na przykład w jednej z interpretacji (0113-KDIPT2-1.4011.144.2018.2.MD) fiskus przychylił się do wliczenia w koszty uzyskania przychodu zakupu:

 • stołu z krzesłami (2000 zł),
 • kompletu wypoczynkowego ze stolikiem kawowym (3000 zł),
 • ekspresu do kawy (2000 zł).

Dodatkowo fiskus przychylił się również do możliwości wliczenia kosztów remontu pomieszczenia przeznaczonego do prowadzenia działalności gospodarczej w koszty firmowe. Warto zaznaczyć, że wspomniane wyżej meble i ekspres również miały trafić do tego pomieszczenia. Dodatkowo przedsiębiorca uzasadniał, że wydatki poniesione byłyby celem organizacji „komfortowych spotkań”. Przedstawił też dodatkowe korzyści – jak w piśmie stwierdził przedsiębiorca

Przyniesie to wymierne korzyści w dalszym prowadzeniu działalności gospodarczej poprzez zakup lepszych jakościowo mebli oraz bardziej zaawansowanego sprzętu komputerowego, m.in. laptopa, projektora, skanera, drukarek, co z pewnością przyspieszy i skróci czas potrzebny na tworzenie prezentacji w formie elektronicznej i papierowej, dzięki czemu prezentacje staną się jeszcze bardziej profesjonalne i dopracowane.

Okazuje się zatem, że – w granicach rozsądku – coraz więcej wydatków można wliczyć w koszty uzyskania przychodu, jeśli chodzi o koszty prowadzenia działalności z mieszkania.

135 odpowiedzi na “Ekspres do kawy i komplet wypoczynkowy też można wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Nawet przy prowadzeniu firmy we własnym mieszkaniu”

 1. Interpretacja to jedno, a fakt, że nie jest wiążąca nawet dla organu, który ją wydał to drugie. Sam minister to przyznał. Poza tym fiskus zawsze może podważyć stan faktyczny i uznać że wcale nie prowadzimy spotkań i nie częstujemy kontrahentów kawą.

  • Nic nie stoi na przeszkodzie prowadzenia spotkań i częstowania kontrahentów kawą. Chyba, że kupiło się meble dla siebie a zgłosiło się jako meble do pracy. Ale czy wtedy nie mamy do czynienia z poświadczeniem nieprawdy?

   ps.: dlaczego pracownik nie może wrzucić w koszta uzyskania przychodu zakupu garnituru na miarę? Jaka jest szansa, że dodatek do zakupu ubrań roboczych zostanie obłożony podatkiem PIT? Ot symetria.

   • No to są absurdy. Kupując samochód na firmę możemy odliczyć 50% VATu i 75% dochodowego jeśli użytkujemy go prywatnie. W przypadku np roweru już takich ograniczeń nie ma i cały VAT i dochodowy możemy sobie odliczyć nawet jeśli roweru używamy w 100% rekreacyjnie. Podobnie z telefonem czy komputerem, z kolei garnitur, który u „białych kołnierzyków” jest odpowiednikiem odzieży roboczej w koszty wrzucić nie można, mimo, że jest to dużo bardziej uzasadniony zakup niż słuchawki na rower.

    • No popatrz, a pracownik może odliczyć dokładnie 0% VAT. W Polsce można zarabiać 100000 (preferencyjne rozwiązanie podatkowe dla kogoś kto jest właścicielem 5-10 mieszkań w zależności od lokacji) rocznie za wynajem i płacić z tego tytułu prawie dwukrotnie mniejszy podatek dochodowy niż normalnie!

     Ot, państwo dla bogatych :)

     • 100 000 to jakieś tanie te mieszkania, za zapuszczoną norę w starym bloku w małym miasteczku płaci się co najmniej 500 zł, w większych miastach 1500 to dobra cena a 2000 to standard. No i to jest kwota po zapłaceniu dochodowego i ZUSu czy przed? Bo jak przed to wychodzi jakieś 4000zł na rękę miesięcznie. Nie wyobrażam sobie człowieka z 10 mieszkaniami, który będzie chciał żyć za 4000 mając nieruchomości warte kilka milionów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *