ZUS pomoże przedsiębiorcom chcącym płacić niższe składki. Odpowie na pytania i wskaże jak wypełnić potrzebne dokumenty

Firma Dołącz do dyskusji (135)
ZUS pomoże przedsiębiorcom chcącym płacić niższe składki. Odpowie na pytania i wskaże jak wypełnić potrzebne dokumenty

ZUS po raz kolejny podaje nowe dane dotyczące przedsiębiorców, którzy chcą skorzystać z możliwości płacenia niższych składek. Od początku lutego liczba zgłoszeń do małego ZUS wyniosło prawie 50 tys. Nie ma wątpliwości, że do końca miesiąca zgłoszeń będzie jeszcze więcej – zwłaszcza, że ZUS deklaruje pomoc przedsiębiorcom przy zgłaszaniu do programu. 

Liczba zgłoszeń do małego ZUS cały czas rośnie

Liczba zgłoszeń do małego ZUS może zaskakiwać – jak podaje Zakład, tylko od początku lutego 2020 prawie 50 tys. przedsiębiorców (a dokładnie – 49 451) zgłosiło się do programu. Od początku jego funkcjonowania (czyli od roku 2019) zgłosiło się już prawie 212 tys. przedsiębiorców.

ZUS pomoże przedsiębiorcom, którzy mają wątpliwości

Co istotne, jak twierdzi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, Zakład służy pomocą przedsiębiorcom, którzy mają pewne wątpliwości co do programu. Po pierwsze – uruchomiono specjalną infolinię, gdzie konsultanci odpowiedzą na wszelkie pytania przedsiębiorców. To bardzo dobra wiadomość, bo niektórzy wciąż zastanawiają się, czy mają prawo do skorzystania z programu, czy też nie spełniają ustawowych warunków – infolinia ZUS powinna ostatecznie rozwiać te wątpliwości.

Dodatkowo przedsiębiorcy będą mogli też otrzymać pomoc w wypełnianiu i dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych, a także przy obsłudze kalkulatora ZUS, który służy do obliczania podstawy wymiaru składek. Słowem – ZUS jest gotowy przeprowadzić zainteresowanych przedsiębiorców przez właściwie cały proces zgłaszania się do programu. Dla wielu osób prowadzących własną działalność na pewno będzie to miła odmiana po mnożących się problemach związanych z przepisami regularnie zmienianymi przez Ministerstwo Finansów.

Zgłoszenia do programu do 2 marca

Od 1 lutego 2020 r. weszły w życie zmiany w „małym ZUS” – limit przychodów pozwalających na skorzystanie z programu. Wcześniej była to 30-krotność minimalnego wynagrodzenia (czyli wtedy 67,5 tys. zł). Obecnie jednak próg jest niemal dwukrotnie wyższy (120 tys. zł), co bez wątpienia ma wpływ na rosnącą liczbę zgłoszeń.

Przedsiębiorca, który chce skorzystać od lutego z ulgi na nowych zasadach, musi zgłosić się do ZUS najpóźniej do 2 marca (ostatni dzień lutego przypada w sobotę). Konieczne jest złożenie dwóch dokumentów – najpierw ZUS ZWUA (wyrejestrowującego z ubezpieczenia), a następnie – ponownego zgłoszenia do ubezpieczenia (ZUS ZUA lub ZZA) z odpowiednim kodem właściwym dla małego ZUS. Przedsiębiorca będzie też zobowiązany do złożenia w marcu odpowiednich dokumentów rozliczeniowych za luty.

Przedsiębiorcy, którzy korzystali z małego ZUS już od stycznia 2020 na dotychczasowych zasadach i chcą kontynuować korzystanie z ulgi na nowych, korzystniejszych, również są zobowiązani do złożenia dokumentów. Nie muszą się przerejestrowywać, ale wymaga się od nich dwukrotnego złożenia dokumentów rozliczeniowych z informacjami potrzebnymi do wyliczenia nowych składek. Dokumenty będą musieli złożyć zarówno w lutym (za styczeń) jak i w marcu (za luty).