Blady strach pada na kierowców – LPG może zdrożeć do 3 zł

Gorące tematy Firma Dołącz do dyskusji (337)
Blady strach pada na kierowców – LPG może zdrożeć do 3 zł

Przez walkę z szarą strefą obrotu paliwami LPG może zdrożeć do 3 zł za litr.

Od kiedy tylko weszły do Polski firmy instalujące w samochodach instalacje gazowe, cała rzesza właścicieli aut wybrało LPG jako główne paliwo do swoich maszyn. Obecnie po polskich drogach jeździ według różnych szacunków od 2 do 3 milionów aut zasilanych gazem. Może się jednak okazać, że jazda taka nie będzie już tak opłacalna, gdyż LPG może zdrożeć do 3 zł za litr.

LPG może zdrożeć

Obecnie ceny LPG wahają się pomiędzy 1,5 a 1,9 zł za litr. Instalacje gazowe są od lat na tyle zaawansowane, że spalanie silnika zasilanego LPG jest niewiele wyższe niż tej samej jednostki napędowej korzystającej z benzyny. Nawet przyjmując, że silnik spali 1,5 raza więcej paliwa gazowego niż benzyny, to i tak koszty instalacji szybko się zwrócą.

Niestety może się niedługo okazać, że walka Rządu z szarą strefą handlujących paliwami uderzy w legalnych dystrybutorów gazu, przez co LPG może zdrożeć nawet do 3 zł za litr. Nowelizacja ustawy Prawo energetyczne została już przegłosowana i przekazana do Senatu, jak podaje serwis money.pl.

Podmioty handlujące paliwami muszą opłacać licencje, a kwota, którą wyznaczą nowe przepisy, może wyciąć z rynku większość takich podmiotów. Chodzi o niebagatelną kwotę 20 mln zł. Osobne licencje trzeba mieć na sprzedaż i kupno paliw zza granicy, a także na ich produkcję – mieszanie, a to już razem 40 mln zł! Brak licencji karany będzie grzywną w wysokości 5 mln zł lub 5 latami więzienia.

Jednym słowem mieszalnie propanu i butanu w większości znikną, a jest ich obecnie około 200. Ich miejsce zajmą podmioty, które stać będzie na tak wysokie opłaty licencyjne (szacuje się, że będzie to około 20 firm), ale będą chciały je sobie zrekompensować, podwyższając ceny gotowego LPG. W związku z tym fachowcy przewidują, że LPG może zdrożeć nawet do 3 zł za litr.

Bardzo wiele osób korzysta ciągle z 11 kg butli napełnianych gazem. Używają ich do gotowania. Wiele domów ogrzewanych jest gazem z wielkich butli montowanych na zewnątrz budynków. Ich także może dotknąć problem z mieszalniami gazów. Gdy nadejdą podwyżki, ogrzewanie gazem, które i tak nie należy do najtańszych, także może zdrożeć.

Jeśli masz problemy związane z nieuczciwymi firmami, oszustami, a także związane z wszelkimi innymi sprawami, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.