Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że warunki mieszkaniowe w Polsce z roku na rok się poprawiają. Mimo to wciąż istnieją nieruchomości, które nie spełniają podstawowych standardów. Nie każdy Polak ma w mieszkaniu toaletę i bieżącą wodę.
Kiedyś mieszkanie z toaletą było synonimem luksusu i dla niektórych jest tak nadal. Kilkadziesiąt lat temu wspólne toalety na korytarzach kamienic czy podwórzowe latryny były codziennością w wielu miejscach. Gdzieniegdzie mimo upływu czasu niewiele się zmieniło.
Brak toalety to problem, który wciąż dotyka Polaków
Chociaż dostęp do toalety wydaje się w dzisiejszych czasach oczywistością, rzeczywistość bywa inna. Aż 4,8 proc. mieszkań w Polsce wciąż nie jest wyposażonych w ustęp, a łazienka znajduje się w 93,8 proc. lokali. Braki występują głównie na wsiach. Tutaj dostęp do takich udogodnień jest znacznie bardziej ograniczony niż w miastach. To samo dotyczy wodociągów – 2,2 proc. mieszkań w Polsce nie ma dostępu do bieżącej wody.
BLACK FRIDAY W MEDIA EXPERT [Reklama]
Teraz za jedyne 929 złotych! Precyzyjne, gruntowne sprzątanie Twoje marzenie o czystym domu może w końcu się spełnić! Robot wyposażony został w opatentowany, 4-stopniowy system sprzątania, który wykorzystuje 2 gumowe szczotki główne do wszystkich powierzchni, szczotkę boczną do sprzątania w narożnikach i przy krawędziach, 10x większą moc ssącą oraz nakładkę mopującą dla pełnego efektu sprzątania. [Zobacz ofertę]
Znaczne różnice widać także w dostępie do gazu. W miastach instalacje gazowe są powszechniejsze niż na wsiach. Niemniej, obszary wiejskie odnotowały duży postęp w tej materii – odsetek mieszkań z gazem sieciowym wzrósł o 70,5 proc. w ostatnich 10 latach. O jedną piątą poprawiło się wyposażenie lokali w centralne ogrzewanie.
Mimo że nie wszyscy mają mieszkania z toaletą, to i tak Polacy mają dziś więcej przestrzeni niż dekadę temu
Przeciętny mieszkaniec Polski dysponuje obecnie 31,6 mkw. powierzchni użytkowej. W miastach największe lokale znajdują się w województwach mazowieckim (33,3 mkw. na osobę) i wielkopolskim (32,3 mkw.). Na wsiach sytuacja wygląda jeszcze lepiej – przeciętny metraż na osobę wynosi tam o 1,5 mkw. więcej niż w miastach. Rekordzistami są mieszkańcy województwa podlaskiego; statystyczny mieszkaniec ma do dyspozycji aż 37,1 mkw.
Różnice między wsiami a miastami bywają duże. Na przykład w województwie śląskim mieszkańcy wsi żyją w lokalach średnio o 38 mkw. większych niż ich sąsiedzi z miast. W województwie mazowieckim ta różnica wynosi 36 mkw.
Średnia powierzchnia mieszkania w 2023 roku wynosiła 75,5 mkw.
Lokale na wsiach są statystycznie większe od miejskich aż o 32,9 mkw. Najwięcej przestrzeni mają mieszkańcy województwa podkarpackiego (84,8 mkw.), opolskiego (82,1 mkw.) i wielkopolskiego (82 mkw.). Na drugim końcu skali znajdują się województwa warmińsko-mazurskie (69,8 mkw.) oraz zachodniopomorskie i dolnośląskie (około 70–71 mkw.).
W Polsce w 2023 roku było 15,6 miliona mieszkań, na które łącznie składało się 60,5 miliona izb. Większość lokali – aż 67,8 proc. – znajduje się na terenach miejskich.