Znamy datę naboru wniosków o dotację na bieżącą działalność gospodarczą. Są też pierwsze informacje na temat wysokości wsparcia

Gorące tematy Finanse Firma dołącz do dyskusji (766) 08.06.2020
Znamy datę naboru wniosków o dotację na bieżącą działalność gospodarczą. Są też pierwsze informacje na temat wysokości wsparcia

Edyta Wara-Wąsowska

Przedsiębiorcy wyczekują teraz dodatkowych informacji na temat dotacji na bieżącą działalność gospodarczą. Pierwsze już się pojawiają (chociaż dotarcie do nich wymaga przejrzenia wielu stron i dokumentów). Wiadomo m.in., kiedy ruszy nabór wniosków o dotację na bieżącą działalność – przynajmniej w ramach programu Inteligentny Rozwój. 

Nabór wniosków o dotację na bieżącą działalność – jest już data

Dotacja na bieżącą działalność gospodarczą będzie przyznawana w ramach unijnych programów Inteligentny Rozwój i Polska Wschodnia oraz regionalnych programów operacyjnych. Trudno jednak znaleźć szczegółowe informacje na ten temat – obecnie wiadomo m.in., że pomoc będzie przyznawana na podstawie rozporządzenia ministra funduszy i polityki regionalnej w sprawie udzielania pomocy w formie dotacji lub pomocy zwrotnej w ramach programów operacyjnych na lata 2014-2020 w celu wspierania polskiej gospodarki w związku z wystąpieniem pandemii COVID-19. Na podstawie rozporządzenia wiadomo również, jakie informacje na pewno przedsiębiorcy będą musieli zawrzeć we wniosku. Konieczne będzie m.in. umieszczenie informacji o wszelkiej otrzymanej wcześniej pomocy w formie dotacji lub pomocy zwrotnej na podstawie tego rozporządzenia.

Jak podawaliśmy już wcześniej na łamach Bezprawnika, wnioski będzie przyjmować PARP (przynajmniej w przypadku średnich przedsiębiorstw), natomiast mniejsi przedsiębiorcy będą musieli zwracać się o pomoc do instytucji wyznaczonych przez marszałków województw.

Jak się okazuje, po prześledzeniu wszystkich komunikatów na stronie programu Inteligentny Rozwój, można w końcu dowiedzieć się, kiedy rozpocznie się nabór wniosków o dotację na bieżącą działalność gospodarczą. Odpowiednia informacja znajduje się w harmonogramie, który został dopiero co zaktualizowany specjalnie na potrzeby nowej dotacji (punkt 3.4, „dotacje na kapitał obrotowy”).

Jeszcze dziś PARP ma opublikować wezwanie do składania wniosków, natomiast nabór ruszy dopiero 15 czerwca. To dla przedsiębiorców kluczowa informacja, ponieważ środki będą ograniczone i prawdopodobnie będzie obowiązywać zasada „kto pierwszy ten lepszy”. Wiadomo też, że wnioski będzie można składać do 31 lipca 2020 r.

Należy jednak pamiętać, że póki co zmieniony został tylko harmonogram naboru wniosków w ramach programu Inteligentny Rozwój. Aktualizacji nie doczekał się na razie harmonogram naboru w ramach programu Polska Wschodnia. Trudno znaleźć również jakiekolwiek informacje na stronach urzędów marszałkowskich poszczególnych województw.

Wysokość dotacji dla przedsiębiorcy? Padają pierwsze kwoty

Pojawiają się też pierwsze informacje na temat wysokości ewentualnej pomocy. Jak mówi Zbigniew Przybysz z Biura Komunikacji w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, wysokość wsparcia ma zależeć od wnioskowanego przez przedsiębiorcę okresu (do 3 miesięcy) i zatrudnienia w przeliczeniu na pełne etaty. Samozatrudniony mógłby uzyskać ponad 23 tys. zł (za 3 miesiące). Z kolei np. firma zatrudniająca do 9 pracowników – ponad 70 tys. zł (w tym samym okresie). Jednocześnie z jego wypowiedzi wynika, że decyzja o udziale w tej formie pomocy z RPO ma należeć do marszałków województw. To stawia pod znakiem zapytania i wysokość pomocy, i jej faktyczne uruchomienie w takiej formie w ramach regionalnych programów operacyjnych.

766 odpowiedzi na “Znamy datę naboru wniosków o dotację na bieżącą działalność gospodarczą. Są też pierwsze informacje na temat wysokości wsparcia”

  1. Skąd w tekście Mali Przedsiębiorcy? Wszystie ścieżki, które sprawdziłem dzięki danym z artykułu mówią o średnich przedsiębiorstwach. Można prosić o jakiś link potwierdzający, że temat dotyczy też mikrofirm?

    • Dotacja ma pomóc opłacić bieżące koszty np najem powieszchni sklepu. Stąd pewnie kwestia 3 miesiecy. Sumujesz bieżące wydatki na 3 mc i o tyle się możesz starać jednak do górnego limitu np samozatrudniony 23 tys. Pewnie na wszystko będzie trzeba dać faktury.

  2. Witam wszystkich, proszę o info skąd się pobiera wniosek o dotację i gdzie się go składa, w moim przypadku jako samo zatrudniony – mikroprzedsiębiorca,

  3. Rozumiem ze samozatrudnieni maja dostac pozyczke, a wieksze firmy dotacje bezzwrotną?.
    Tak wyczytalem na portalu Marszałkowski, jeśli tak, to brawo za rowne uprawnienia.

  4. Czy osobą samo zatrudnioną która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, nie zatrudniam żadnych pracowników, może o taką dotację się starać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *