Niedobór fachowców dalej doskwiera polskim firmom, ale wreszcie zaczyna się coś poprawiać

Praca Dołącz do dyskusji
Niedobór fachowców dalej doskwiera polskim firmom, ale wreszcie zaczyna się coś poprawiać

Niedobór wykwalifikowanych pracowników w Polsce występuje nie od dzisiaj, a wielu przedsiębiorców zdążyło się do niego przyzwyczaić. Z ostatnich danych wynika jednak, że niedobór talentów zmniejszył się w ostatnim czasie o kilka punktów procentowych. Jednak w dłuższej perspektywie problem ten dalej pozostaje jednym z najbardziej palących na polskim rynku pracy. Najbardziej poszukiwanymi specjalistami pozostają m.in. fachowcy z obszaru IT i analizy danych.

Niedobór fachowców dalej doskwiera polskim firmom, a jego znaczący spadek nie rozwiązuje problemu

Z raportu ManpowerGroup wynika, że sektor IT i analizy danych znajduje się na pierwszym miejscu w rankingu trudności w znalezieniu pracowników – 23 proc. przedsiębiorców z tej branży przyznaje się do problemów w znalezieniu fachowców. Na dalszych miejscach znaleźli się specjaliści z branży logistyki i operacji (19 proc.), sprzedaży i marketingu (19 proc.), a także obsługi klienta (18 proc.).

Z raportu wynika, że jedną z branż najbardziej narażonych na problemy rekrutacyjne okazały się finanse i nieruchomości. W tym sektorze aż 74 proc. przedsiębiorców deklaruje problemy ze znalezieniem pracowników.

Pomimo spadku o 6 punktów procentowych, niedobór pracowników w dalszym ciągu pozostaje jednym z najważniejszych problemów rynku pracy

Według ekspertów z Manpower Group sytuacja na rynku pracy zaczęła się nieco poprawiać, czego wynikiem jest spadek zapotrzebowania na najbardziej wykwalifikowanych pracowników. Jednak pomimo tego, rekrutacja pracowników o najbardziej pożądanych kompetencjach w dalszym ciągu stanowi nie lada wyzwanie dla wielu firm. Mówił o tym w raporcie Tomasz Walenczak, dyrektor generalny ManpowerGroup w Polsce:

Rynek pracy przechodzi technologiczną transformację, szybko dążąc ku wykorzystaniu sztucznej inteligencji, digitalizacji i automatyzacji wielu procesów, dlatego właśnie umiejętności pracowników z zakresu IT & analizy danych są tymi najbardziej poszukiwanymi przez organizacje.

Firmy są otwarte na inwestycje w rozwój talentów. Wszystko po to, aby zachęcić ich do pracy u siebie

Aby w jakimś stopniu przeciwdziałać niedoborowi najbardziej wykwalifikowanych pracowników, firmy deklarują otwartość na stosowanie bardziej elastycznych form zatrudnienia. Oprócz tego przedsiębiorcy decydują się również na zwiększanie wynagrodzenia. Pracodawcy w obliczu permanentnego niedoboru najbardziej pożądanych fachowców, chcą im także zaoferować elastyczne godziny pracy oraz możliwość wykonywania obowiązków na niepełny etat. Według ekspertów z ManpowerGroup otwartość na inne typy umów to duża zmiana na polskim rynku pracy, gdyż za granicą tego typu sposoby zatrudniania są stosowane od dawna.