Molestowanie zapachem z kuchni sąsiadów jest jak smród z fabryki – tak uznał Sąd Najwyższy Włoch

Gorące tematy Codzienne Zagranica Dołącz do dyskusji (63)
Molestowanie zapachem z kuchni sąsiadów jest jak smród z fabryki – tak uznał Sąd Najwyższy Włoch

Sprowadził cię do nas nieznośny zapach z kuchni sąsiadów? Molestowanie zapachem sąsiadów przez parę uwielbiającą gotować i smażyć zostało potępione przez Sąd Najwyższy Włoch – donosi Telegraph.

Jeśli mieszkacie w domu, to zwykle może Wam przeszkadzać zapach dochodzący z posesji sąsiada – nawóz, chemikalia, spalane w piecu odpady, dym z grilla, etc. A co zrobić, gdy w wielorodzinnym domu jeden z lokatorów uwielbia smażyć i to przy użyciu różnych tłuszczów, mocnych przypraw, a i zdarza mu się przypalić to i owo? Takie zachowanie Sąd Najwyższy Włoch uznał za karygodne molestowanie (dokładnie takiego określenia użyto) zapachem.

Sprawa, w której sąsiedzi pozwali parę wielbicieli kulinariów wszelakich, którzy codziennie urządzali sobie „kulinarne orgie” ze smażonymi i gotowanymi potrawami, ciągnęła się we włoskich sadach latami. Miejscowość Monfalcone stała się dzięki niej dość znana, choć nie w tych kategoriach, w jakich chyba chcieliby jej mieszkańcy i władze.

Nieznośny zapach z kuchni sąsiadów a prawo

Spór rozgorzał między sąsiadami, którzy nijak nie mogli dojść do porozumienia z mistrzami kuchni mieszkającymi na parterze domu. W 2004 roku sprawa trafiła zatem do sądu. Od tego czasu odbyło się sporo rozpraw, odwoływano się do różnych instancji, aż w końcu całość rozstrzygnął niedawno Sąd Najwyższy Włoch.

Sędzia, po zapoznaniu się z materiałem dowodowym, uznał, że problem z brzydkimi i niechcianymi woniami nie dotyczy tylko fabryk, przetwórni, wysypisk śmieci, restauracji, ale także osób przygotowujących posiłki we własnym domu. Jeśli zapachy rozchodzą się tylko po ich lokalu, to jest ich problem, ale jeśli cierpią przez to postronni, to problem należy rozwiązać. Zatwierdzono karę grzywny dla pary odpowiedzialnej za molestowanie zapachem, ale jednocześnie ją umorzył, gdyż uznał karę wymierzoną przez sąd pierwszej instancji za przedawnioną.

Sąsiedzi z piekła rodem – zapachy, smrody i odorki

Czy i Wy mieliście lub macie sąsiadów molestujących Was zapachem? Jeśli tak, to czy udało się sprawę załatwić polubownie, czy musiał to rozstrzygać sąd?